Osma online konferencija za trudnice i dojilje održala se 18. 09. 2020. a učesnice su imale priliku da slušaju predavanja eminentnih govornika, te da aktivno učestvuju u komunikaciji. Naime, postavljale su pitanja doktorima i predavačima, te se na taj način razvila dvosmjerna komunikacija, a sve s ciljeg boljeg informisanja trudnica i dojilja.
U nastavku teksta donosimo odgovore na pitanja koje su mame postavile dr.Eldaru Mehmedbašiću.
Pitanje, Rajka „Šta znači ako je kod majke u brisu izolovana streptokoka (kliconoša)? Da li je tada bolje ići na prirodan porod ili carski rez? I ako je težina bebe preko 4200gr da li se preporučuje carski rez? Hvala
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Streptokok u nosu majke zahtijeva antibiotsku terapiju (antibiotske kapi za nos). Cilj je izliječiti majku prije poroda. Na taj način preveniramo infekciju koja bi se sa majke mogla prenijeti na bebu (prilikom podoja…). Streptokok u nosu nije indikacija za carski rez. Težina bebe od 4200 g nije apsolutna indikacija za carski rez. Međutim potrebno je uzeti u obzir sve aspekte (dimenzije zdjelice, konstitucija majke, angažovanje bebe…)“
Pitanje, Anja: „Da li vaginalni ultrazvuk može naštetiti bebi u prvom trimestru ?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Vaginalni ultrazvuk ne može naškoditi plodu. Naprotiv vaginalnim ultrazvukom mnogo ranije u odnosu na abdominalni ultrazvuk možemo dobiti informacije o zdravlju ploda i zdravlju ostalih elementa rane trudnoće. Na taj način smo u prilici da ako je to potrebno ranije liječimo i spriječimo komplikacije koje se mogu destiti u ranoj trudnoći. „
Pitanje, Bojana: „Da li trudnica koja prima clexan i ima skoliozu može dobiti epiduralnu anesteziju? Hvala!“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Upotreba Clexana nije prepreka za epiduralnu anasteziju. Procjena anesteziologa je ta koja će odrediti da li je moguće aplicirati kateter za epiduralnu anesteziju što bi eventualno mogao biti problem zbog skolioze.“
Pitanje, Irma : „Ukoliko je na testu pokazan rizik od neke genetske bolesti, postoji li ista što se može uraditi da se taj rizik smanji?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: Povećan rizik za hromzomske bolesti ploda kazuje da je vjervatnoća da beba ima bolest hromozoma veća u odnosu na ostatak populacije. Na rizik ne možemo uticati. Naredni korak jeste da se uradi citogenatska analiza plodove vode (amniocenteza) kako bi se se odredilo da li beba ima uredan broj hromozoma i da li je građa hromozoma uredna.
Pitanje, Branislava: “Mene zanima, ako je u ranoj trudnocći dijagnostikovana rana faza stvaranja ranice na grliću, da li to može napraviti neki problem u trudnoći?
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Ranica je kolokvijani naziv za proimjenu koju vidimo na grliću materice. U medicinskom smislu ona ne znači mnogo. Da bi se promjena objektivizirala potrebno je uraditi kolposkopski pregled. Pregled nije invazivan tako da se može uraditi i tokom trudnoće. Na osnovu kolposkopskog nalaza se možemo izjasniti koliko je opisana promjena opasna za zdravlje trudnice, odnosno možemo napraviti plan za dalje kontrole grlića materice tokom trudnoće i nakon trudnoće.
Pitanje, Emra: „Na koji način se radi liječenje pri dijagnostici neke anomalije ploda?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Liječenje razvojnih anomalija (poremećaji građe ploda) su mogući ako anomalija ili anomalije ne mogu ozbiljno uticati na kvalitet života ploda ili na život ploda. Liječenje se porovodi operativnim tretmanima koji se rade neposredno po rođenju djeteta. Plan za takve operacije se pravi prije rođenja bebe. Ovakvi zahvati se rade u sofisticiranim centrirma za majku i bebe. U novije vrijeme provode se određene operativne intervencije intrauterino (dok je beba u majčinoj utrobi). To su veoma skupe procedure i nedostupne na ovim prostorima. „
Pitanje, Jovana: “Da li u slučaju rađenja serklaža u prvoj trudnoći postoji veća mogućnost da se i u narednoj trudnoći ponovi ista procedura?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Teorijski gledajući postoji veća šansa da će serklaž opet biti potreban. Suština je šta je bio razlog za stavljanje serklaža (urođena slabost grlića materice, infekcija, kontrakcija…). U svakom slučaju u narednoj trudnoći je postrebna dodatna pažnja vezana za grlić materice (redovno mjerenje dužine grlića materice, kontrola cervikalnih briseva, terapija gestagenima…).“
Pitanje, Stojanka: “ Da li je rano da se beba okrene početkom 7. mjeseca? Kada se skida serklaž? Za šta tačno dufaston lijek služi?
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Beba može mijenjati poziciju do 37. nedjelje trudnoće kod prvorotki, a kod višerotki i do 38. nedjelje gestacije. Serklaž je potrebno skinuti oko 37. nedjelje trudnoće jer je od tog perioda beba spremna za život izvan materice (bebina pluća su zrela). Zbog toga prestaje bojazan od prijevremenog rađanja nezrele bebe. Uloga serklaža je da spriječi prijevremeni porod! Duphaston je gestagen. Hormon koji je predstavlja podršku za trudnoću. Umanjuje kontrakcije materice, daje poršku za žuto tijelo, pogoduje održavanju trudnoće… Duphaston se također koristi i za druge ginekološke probleme koji nisu vezani za trudnoću.“
Pitanje, Edvina: “Lijep pozdrav, majka sam dječaka od 2 mjeseca, sa ginekološke strane kada je organizam ponovo spreman za trudnoću…“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Dvije godine su sasvim dovoljan period da se organizam oporavi od prethodne trudnoće. U sklopu pripreme za narednu trudnoću preporučeno je da uraditi nalaze kompletne krvne slike, PAPA test i vaginalne briseve, da prekinete sa dojenjem ako i dalje dojite bebu, da uradite ultrazvučni pregled sa mjerenjem debljine ožiljka ako je porod bio carskim rezom. Također potreban je unos folne kiseline mjesec do dva prije planirane trudnoće.
Pitanje, Ajna: „Čemu je sve namijenjen dabl test ? I da li je on siguran test? Hvala na odgovoru“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Kombinovani skrinig ili kako se popularno govori „dabl test“ je metoda probira, selekcije kojom određujemo da li je vaša beba u povećanom riziku za nastanak hormozomskih bolesti. To su sindrormi kao što je Down Sy i sl. Test ne postavlja dijagnozu bolesti već nam sugeriše da li su potrebne dodtatne dijagnostičke procedure kako bi smo rekli da li je beba hromzomski zdrava ili ne. Pouzdanost testa je dosta visoka do 75%. U novije vrijeme sve više ga mijenja neinvazivni prenatalni test koji je još precizniji u procjeni rizika.
Pitanje, Amela:“ Da li nakon urednog prenatalnog testa postoji rizik za genetaska oboljenja?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Rizik za hromzomske bolesti ploda postoji i nakon prenatalnog testa. Međutim nakon urednog nalaza testa znamo da je rizik sveden na minimum što u praksi znači da je malo izvjesno da beba može imati problem sa građom i brojem romozoma.
Pitanje, Elma: „Da li je polodova voda 8/4 u 35 sedmici trudnoće i 3 stepen zrelosti posteljie indikacija za raniji porod ? Hvala“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Ovakav nalaz može ukazivati da su uslovi za bebu materici nepovoljniji nego što bi to trebalo biti za fazu trudnoće. Da bi se stanje objektiviziralo osim navedenih parametara treba promjeriti kakav je prtok krvi kroz arteriju pupčanika, protok krvi kroz arteriju bebinog mozga, također potrebno je promjeriti da li masom beba odgovara za nedjelje trudnoće, krvni prtisak majke… Ako navedeni parametri nisu povoljni ili ako imaju trend pogoršanja veći je interes ranije završiti porod.
Pitanje, Snežana: “ Pozdrav, ja sam se porodila prije 15 dana na carski rez treći put..želim pitat doktora šta znači ocjena bebe na rodjenju..juce me sestra u domu zdravlja pitala zašto je moja beba dobila 8 od 10. Je li bilo sve u redu sa bebom..beba je bila u redu bar su mi tako rekli..a ne znam sta znači ta ocjena.”
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „O ocjeni bebe na porodu detaljnije može reći pedijatar. To je tzv. Apgar score. Ocjenjuju se vitalni parametri bebe neposredno na rođenju tj. u prvom i petom minutu. Ocjenjuje se (boja kože, disajni pokreti, tonus mišića, da li je refleksi..). Ocjena 8/10 se savim dobra ocjena. Potvrda da je to zaista tako je Vaša beba koja je zdravo i dobro.“
Pitanje, Sanja: „Pozdrav, nakon koliko vremena nakon carskog reza se preporučuje ponovna trudnoća?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Godina i šest mjeseci je minimalni interval, optimalno je nakon dvije godine. Također je potrebno izmjeriti debljinu ožiljka na materci kako bi smo procijenili da li je ožiljak formiran, dovoljne debljine i kvailteta da može izdržati narednu trudnoću.“
Pitanje, Minela: “Poštovani dr. Mehmedbašić, imam diskusherniju L2-L3 L3-L4. Pitanje za Vas: kako se ponaša kičma u stanju prirodnog porođaja. Da li se u ovakvom slučaju predlaže prirodni ili carski porođaj, da naglasim već u 28. sedmici povremeno se oduzimaju noge na par sekundi tokom nekog rada ili šetnje. Hvala „
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Prema opisanom izvjesno je da će porod trebati završiti operativnim putem (carski rez). Biće potreban nalaz neurologa koji će opistati trenutno stanje i dati mišljenje vezano za način poroda.“
Pitanje, Emra: „Koliko dojenje utice na menstrualni ciklus,moze li se desiti da traje duze od 7 dana,na pregledu je receno da je sve uredu.
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Dojenje utiče na menstruacijski ciklus. Hormon prolaktin koji je visok tokom dojenja direktno utiče na dinamiku ciklusa i njhovu rednovnost. Dok dojite bebu teško je očekivati regularne cikluse.“
Pitanje, Irma: „Ja sam u prvoj trudnoci imala preklamsiju. Postoji li neki način na koji bi u drugoj trudnoći mogla smanjiti rizik od ponovne preklamsije?
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Poštovana, Postoji način da se prevenira nastanak preeklampsije u narednoj trudnoće. Prije svega to je kontrola krvnog prtiska, kontrola tjelesne težine, redukcija unosa soli, kontrola nova proteina u 24 h urinu.
Pitanje, Edvina: „I mene zanima apgar skor bebe 7/8 beba rođena vakumom u 40tt… „
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Apgar score procjenjuje vitalne parametre bebe (boja kože, puls, refleksi, tonus mišića, respiracije) na rođenju. Procjena ovih parametara se radi na minutu nakon rođenja i ponavlja se za pet minuta. Maksimalna ocjena je 10/10. Vaša beba je imala dosta dobre ocjene posebno jer je u pitanju porod uz pomoć vakuma. Posebno raduje druga ocjena koja je nagovještavala da se beba postepeno oporavlja. Sve upućuje da je beba dobro i da se razvija zadovoljavajućom dinamikom.“
Pitanje, Irma: „Da li eserihija pronadjena u cervikalnom brisu moze stetiti trudnoci? I koji cajevi se smiju piti koji pomazu pri dovodjenju te bakterije u normalnu vrijednost?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Escherihia coli je bakterija koja je normalno prisutna u crijevima. Zbog bliskosti probavnog i genitalnog trakta te zbog česte promjene pH vrijednosti rodnice veoma je lako da se ista bakterija nađe u urinu ili u sluznici rodnice i cervikalnog kanala. Terapija se mora provoditi antibioticima (penicilinski ili cefalosporonski preparati) pod uslovom da nista alergični na pomenute vrste antibiotika. Uz antibiotsku terapiju potrebno je koristiti probiotike u vidu kapsula i vaginaleta. Kao podrška navedenoj terapiji možete koristiti i čaj od brusnice.“
Pitanje, Ajna: „Da li fibromi mogu spriječiti trudnoću ?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Fibromi ili miomi su najčešće okrugle nakupine mišićnog tkiva. Nalaze se na razičitim pozicijama unutar materice (na površini materice, u središtu mišića materice i u materičnoj šupljini), Miomi koji rastu unutar materične šupljine mogu stvarati problem zatrudnjivanju ili iznošenju trudnoće. Razlog tome jeste da miomi smanjuju prostor za bebu, uzimaju krv plodu i čine matericu osjetljivljiom za kontrakcije. Dijagnoza pozicije mioma može se postaviti 3D ultrazvučnim pregledom materice, histeroskopskim pregledom i MRI pregledom. Nakon razmotrene pozicije mioma donosi se odluka za eventualni operativni tretman.“
Pitanje, Nataša: „Da li se može vidjeti ultrazvukom ako je plodova voda zamucena i zašto se u 9.mjesecu ne radi ultrazvuk nego samo CTG?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Cilj pregleda u periodu od 37. nedjelje trudnoće pa do poroda 40. nedjelja trudnoće jeste da procjenimo da li su uslovi u materici dovoljno dobri za bebu. Ako procienimo da uslovi nisu optimalni moramo inducirati „pokrenuti“ porod. Pregled koji procjenjuje kondiciju bebe zove se biofizički profil ploda. Podrazumjeva CTG pregled, ultrazvučni pregled (procjena starosti posteljice, procjena količine plodve vode, protok kroz arteriju pupčane vrpce, protok kroz krvne sudove bebinog mozga), amnioskopiju (procjenjuje boju plodve vode). Analizom navedenih parametara procjenjujemo dalje korake vezane za nastavak ili završetak trudnoće.“
Pitanja, Ruža: „Da li je spolni odnos dozvoljen u 9.mjesecu trudnoće?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Polni odnos je dozvoljen u svim fazama trudnoće izuzev ako je prethodnim pregledima konstatovano da se radi o trudnoći visokog rizika. Odnos ne bi trebao biti grub.“
Pitanje, Lea: „Pozdrav, imam urođenu displaziju kukova iako nisam nikada imala vecih problema, ni nosila kajsice. Da li je moguce poroditi se prirodno? Koje se komplikacije mogu desiti tokom prirodnog poroda radi displazije? Hvala“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Displazija kukova je relativna indikacija za carski rez. To znači da treba uzeti u obzir stepen promjena zglobova kuka, anatomiju i funkciju zblobnih veza zdjelice sa jedne strane i veličinu bebe sa druge strane. U svakom slučaju potreban je pregled i mišljenje ortopeda vezano za navedene promjene. Na osnovu nalaza ortopeda i na osnovu uslova trudnoće nadležni ginekolog ili akušeska komisija donese odluku o načinu dovršetka trudnoće.“
Alisa: Samo da pozdravim i da pohvalim izlaganje doktora bas fino objasnjava sve i jako je prijatan
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Hvala Vam za pozdrave i lijepe riječi. Zadovoljstvo mi je ako je predavanje bilo razumljivo i korsino.
Pitanje, Branislava: Papa test je uredan kad sam saznala za ranicu?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „PAPA test i kolposkopski pregled će „ranici“ dati pravu dijagnozu. Na osnovu postavljene dijagnoze vodeći se algoritmom tretmana prekanceroznih promjena na grliću materice dobićete instrukcije za dalje kontrole i dodatne zahvate ako budu potrebni.“
Pitanje, Gordana: „Pozdrav.. da li je opravdano u 35. tjednu vaginalno izmjeriti bebinu glavicu, s obzirom da je beba jako nisko i ne moze se dobro izmjeriti uzv preko trbuha?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Apsolutno je opravdano. Vaginalnim pregledom možemo izmjeriti dimenzije glavice (BPD, HC, FOD). Uz ostale ranije (preko stomaka) izmjerene dimenzije procjenjujemo masu bebe. Istovremeno mjerimo dužinu grlića materice. Na osnovu dužine grlića materice možemo procijenti da li je izvjestan skori porod. Zaključak: imamo dvije bitne informacije za planiranje poroda: koliko je beba teška i kada možemo očekivati porod.“