Odgovori na pitanja sa online konferencije za trudnice i dojilje

Trinaesta online konferencija za trudnice i dojilje održala se 11. 02. 2021. a učesnice su imale priliku da slušaju predavanja eminentnih govornika, te da aktivno učestvuju u komunikaciji. Naime, postavljale su pitanja doktorima i predavačima, te se na taj način razvila dvosmjerna komunikacija, a sve s ciljem boljeg informisanja trudnica i dojilja.

U nastavku teksta donosimo odgovore na pitanja koje su mame postavile Dr. Darko Marković, spec. ginekologije i akušerstva .

Dr. Darko Marković, spec.ginekologije i akušerstva,  rođen je 1969. godine. Diplomirao na Medicinski fakultet, Univerzitet u Kragujevcu. Specijalizaciju iz oblasti ginekologije i akušerstva završio na  Univerzitet u Beogradu. Od 2014.  zaposlen u  ZU Specijalistički centar „Kuća Zdravlja„ Bijeljina kao direktor i dr medicine – spec. ginekologije i akušerstva.

Pitanje, Ljiljana: „Trudna sam 36+4 beba je poprijeko postoji li mogućnost da se do poroda okrene?“

Odgovor, dr. Marković: „Naravno da postoji mogućnost da se beba tokom trudnoće okrene. Ali ako ostane poprijeko, to je apsolutna indikacija za završavanje porođaja carskim rezom. Preporučujem Vam da se malo više krećete, da bi olakšali okretanje. Pozdrav.“

Pitanje, Jasna: „Poštovani doktore, šta preporučujete za bolju krvnu sliku? Naime, kako trudnoća odmiče moji nalazi krvi su sve lošiji.“

Odgovor, dr. Marković: „Željezo je jedini oligo elemenat koji ljudski organizam ne stvara, nego se mora unositi ishranom ili pijenjem preparata željeza. Preporuke: jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku. Pozdrav.“

Pitanje, Mirela: „Postovanje doktore, šta preporučujete za željezo baš mi je loše?“

Odgovor, dr. Marković: „Željezo je jedini oligo elemenat koji ljudski organizam ne stvara, nego se mora unositi ishranom ili pijenjem preparata željeza. Preporuke: jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku. Pozdrav.“

Pitanje, Lejla: „Poštovanje doktore. Sada sam u 20-toj sedmici trudnoće radili smo 4D ultrazvuk rekli su mi da je sve u najboljem redu sa bebom. Prije ove trudnoće imala sam dvije kiretaže. Jednu u 9. sedmici drugu u 12. sedmici i prosto me još uvijek drži strah da nešto nije uredu. Koliko se može vjerovati 4D ultrazvuku? Da li mogu biti mirna da je zaista sve ok sa bebom? I inače sam anemična. Trenutno koristim neki sirup po preporuci doktor koji vodi trudnoću ima li još nešto sto bi mi poboljšalo krvnu sliku? Unaprijed hvala.“

Odgovor, dr. Marković: „Željezo je jedini oligo elemenat koji ljudski organizam ne stvara, nego se mora unositi ishranom ili pijenjem preparata željeza. Preporuke: jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku. Ne postoji apsolutna tačnost nijednog ultrazvučnog pregleda, ali sa velikom vjerovatnoćom 4D snimak pokazuje da je morfologija ili izgled ploda uredan, tako da morate vjerovati svome doktoru da je beba u redu i biće sve u redu. Uživajte samo u trudnoći! Pozdrav.“

Pitanje, Emina: „Poštovani doktore, koliko su opasni proteini u urinu, ukoliko je pritisak normalan i  dijetalna ishrana bez soli i slatkiša, trenutno 35 sedmica? Hvala unaprijed.“

Odgovor, dr. Marković: „Ako je krvni pritisak uredan i ako jedete hranu kako ste naveli, onda proteini u urinu ne bi trebali da budu problematični. Pratite svakog dana vrijednosti krvnog pritiska, a jedite malo više kuvanog mesa (najbolje pileće bijelo meso), da bi se nadoknadile male vrijednosti proteina koji se gube mokraćom. Ako nemate otoka na potkoljenicama, nemate razloga za brigu. Samo obavljajte redovnu kontrolu krvnog pritiska. Pozdrav.“

Pitanje, Milena: „Nemam pitanje, samo želim da pozdravim najboljeg doktora. Zaista sam presretna jer sam ga izabrala za svog ginekologa. Divna osoba, pažljiv, prijatan, uvijek nasmijan i otvoren. Pravi izbor predavača, svaka čast za organizatore!“

Odgovor, dr. Marković: „Hvala na lijepim komplimentima. Pozdrav.“

Pitanje, Maša: „Utisci su već sada fenomenalni, hvala vam što ste nam omogućili ovakva predavanja koja znače svakoj trudnici sigurna sam.“

Odgovor, dr. Marković: „Baš Vam hvala! Pozdrav.“

Pitanje, Lejla: „Još jedno pitanje nešto što me jako muči imala sam dva carska ovo će mi biti treći. Redovno slušam da sam luda što sam se odlučila na treći da je jako rizičan. Koliko je zaista rizičan treći carski? Razmak između prvog i drugog carskog je 3 god i sada treći nakon 4 godine. “

Odgovor, dr. Marković: „Treći carski rizik je jednako rizičan kao i prvi i drugi. Moja supruga je rodila troje djece na carski rez u roku od 4 godine. Time sam Vam sve odgovorio. Neka Vam je sa srećom! Pozdrav.“

Pitanje, Ivana: „Poštovani, da li trudnički polip (decidualni) nestaje prilikom samog porođaja? Hvala.“

Odgovor, dr. Marković: „Da, tako bi trebalo da bude da trudnički polip nestane prilikom porođaja. Pozdrav.“

Pitanje, Adnela: „Poslije prvog poroda nakon 2 sedmice rađena mi je kiretaža zbog posteljice jer je ostalo malo. Međutim nakon drugog poroda, rađena mi je opet kiretaža zbog posteljice jer se kidala, tako mi je doktor rekao. Razlog zašto dolazi do toga mi nisu rekli tačno ništa. Pa u strahu sam da će i nakon trećeg poroda opet doći do istog. Zanima me vaše mišljenje?“

Odgovor, dr. Marković: „Tokom trećeg porođaja može da se desi ponovna kiretaža posteljice, ali i ne mora. Treba sačekati da se završi prirodno odljubljivanje posteljice nakon porođaja, nakon takozvane porođajne faze i kad se porodi posteljica, vidjeti da li je ostalo šta ili ne u materičnoj šupljini. Ako je ostao koji dio posteljice (kotiledon), onda se odradi ručna revizija materične šupljine i time bi se trebala izbjeći kiretaža. Nakon porođaja, obavezno pratiti krvarenja. Ako su krvarenja obilna i dugotrajna, treba posumnjati na zaostalu posteljicu, koja se UZV pregledom može uočiti. U tom slučaju je potrebna ponovna kiretaža.“

Pitanje, Sanela: „Poštovani, prvo da pohvalim temu, predavanja ali i predavača. Zaista korisne informacije. Ono sto mene zanima je kada se javiti u porodilište, kako znati pravi momenat? Hvala unaprijed na odgovoru.“

Odgovor, dr. Marković: „U porodilište se javljate ako pukne vodenjak i počne da curi plodova voda iz vagine. Tada legnete 10-15 min da iscuri tečnost koliko treba da iscuri, kako bi beba zauzela položaj nad porođajnim kanalom i da ne bi između glave bebe i porođajnog puta uletila, ne daj Bože, pupčana vrpca. Nakon preležanih 10-15 min idete u porodilište, bez žurbe i panike. Ali, ako ne pukne vodenjak, onda su znak da se ide u porodilište i da se završava porođaj: očekivani datum porođaja i pretporođajne pojave, a to su materični naponi i kontrakcije koje se javljaju svakih 30 min i kraće. Sve vrijeme dok čekate porođaj morate da osjetite svoju bebu. Materične kontrakcije su naponi koji traju nekoliko sekundi i što se češće javljaju i što duže traje vremenski interval boli, to je znak da je porođaj blizu. Simptomi da je porođaj blizu: imate osjećaj velikog pritiska na debelo crijevo i čmar, i osjećaj kao da će nešto da ispadne iz Vas. Pozdrav.“

Pitanje, Amela: „Kod nas neće da pregledaju ženu nakon 40 dana nakon poroda jer štrajkaju.“

Odgovor, dr. Marković: „Nažalost, ali to može da znači i da niste hitan slučaj. Obično se pregled obavlja 6-8 nedjelja (40-60 dana) nakon porođaja. Tako da imate još vremena. Pozdrav.“

Pitanje; Tijana: „Dr Marković kralj, prvi put slušam. Divno!“

Odgovor, dr. Marković: Hvala, hvala. Pozdrav.“

Pitanje, Lejla: „Nažalost doktori požuruju porod, kada bi svi razmišljali kao Vi bila bi drugačija iskustva. Divno predavanje.“

Odgovor, dr. Marković: „Hvala, divno zapažanje. Sve treba da ide prirodnim tokom, naravno uz redovno praćenje trudnice i tonova ploda. Zato se to zove spontanti porođaj i najbolje je kad prilikom porođaja ne treba pomoć doktora, nego samo asistencija babice. Doktor treba da stupi u pomoć prilikom porođaja samo ako dođe do komplikacija prilikom spontanog porođaja.“

Pitanje, Elvedina: „Odlično sve pohvale.“

Odgovor, dr. Marković: „Hvala najljepše! Pozdrav.“

Pitanje, Adna: „Svaka Vam čast za dostupnost 24/7 svojim pacijenticama. Nažalost nemam takvo iskustvo sa  svojim ginekologom.”

Odgovor, dr. Marković: “Žao mi je što je tako. Savjet ne oduzima puno vremena, a mnogo znači pacijentima, naročito trudnicama. Pozdrav.“

Pitanje, Lejla: „Sve pohvale za divnog doktora.“

Odgovor, dr. Marković:  „Hvala najljepše! Pozdrav.“

Pitanje, Hasija: „Nažalost danas je svako doktor. A Vama doktore svaka čast zaista.“

Odgovor, dr. Marković: „Hvala najljepše! Pozdrav.“

Pitanje, Eldina: „Može li epiduralna i kod prirodnog(vaginalnog) porođaja, ili je to praksa samo kod carskog?“

Odgovor, dr. Marković: „Naravno da može, epidural i ide tokom prirodnog (vaginalnog) porođaja. To se zove bezbolni porođaj. Spinalna anestezija ide kod carskog porođaja. Pozdrav.“

Pitanje, Minela: „Da li nam možete nešto više reći o epiduralu?“

Odgovor, dr. Marković: „To je pitanje za anesteziologa. Ali iz mog iskustva, to je dobra stvar uz dobrog anesteziologa i ginekologa koji kao tim djeluju u takvoj situaciji i završavaju porođaj na bezbolan način. Prvi put sam takav porođaj vidio u Finskoj 2003. godine, što znači da se u Evropi primjenjuje već 20 godina. To je moja maksimalna preporuka za završetak porođaja. Pozdrav.“

Pitanje, Lejla: „Svaka čast doktore divno vas je slušati da su bar svi doktori kao Vi mene još nikada izvagali nisu niti mjerili tlak iako znaju da sam imala problem do sada sa visokim tlakom.“

Odgovor, dr. Marković: „Preporučujem Vam da mjerite sami sebi krvni pritisak i da vodite računa o ishrani, kako biste izbjegli prekomjerno gojenje tokom trudnoće – što ne bi bilo dobro po Vaše zdravlje, a ni po plod. Pozdrav.“

Pitanje, Anela: „Poštovanje doktore. Prije svega jako korisno predavanje, obzirom da je prva trudnoća, svaki savjet je dobrodošao.”

Odgovor, dr. Marković:  „Hvala najljepše!  Pozdrav.“

Pitanje, Mirna: „Pozdrav, odlično predavanje. Kad se već priča o širenju zdjeličnih kostiju tijekom trudnoće. Od 10tt imam povremene, a od 14 tt gotovo svakodnevne bolove u zdjelici i kukovima (nema boli u trbuhu).  Sitne sam građe. Je li to normalno ili se treba zabrinuti? Moj doktor me uputio samo na praćenje boli.“

Odgovor, dr. Marković: „Apsolutno se slažem sa doktorom. Preporučujem da se redovno pratite, da odmarate, da se ne naprežete puno, lagane šetnje i pratite da nemate osjećaj pritiska na debelo crijevo, niti u krstima. Normalno je da se tokom trudnoće šire karlične kosti. Što više raste trudnoća, bolovi su prisutniji. Pozdrav.“

Pitanje, Rada: „Da li su dozvoljene stomatološke intervencije u trudnoći, primanje anestezije za manju intervenciju?“

Odgovor, dr. Marković: „Naravno da su dozvoljene stomatološke intervencije i to je skoro pa obavezno u trudnoći, jer pokvaren zub stvara bol, otrove koji putem cirkulacije dolaze do beba i oštećuju plod. Zato preporučujem redovne kontrole kod stomatologa, redovne popravke zuba uz apsolutnu primjenu lokalnih anestetika, uz napomenu da niste alergični na anestetik. Pozdrav.“

Pitanje, Melisa: „Doktor je jako pozitivan i predavanje je odlično.“

Odgovor, dr. Marković: „Hvala najljepše!  Pozdrav.“

Pitanja, Nadina: „Poštovanje doktore, u 17 sedmici sam bila pozitivna na COVID 19?“

Odgovor, dr. Marković: „Nadam se da ste sada dobro. Za sada nemamo velikih naučnih istraživanja o Covid-19, ali izgleda da prema svim dosadašnjim medicinskim saznanjima ne oštećuje plod. Samo uz redovne kontrole ultrazvuka i laboratorijskih analiza kod svog ginekologa nemate mjesta za brigu i paniku. Pozdrav.“

Pitanje, Minela: „Pozdrav, vrlo zanimljivo i edukativno predavanje, veliko hvala. Na dosta mojih pitanja i dilema ste već dali odgovore u toku predavanja, ali zanima me slijedeće: Trenutno sam u šestom mjesecu trudnoće,  imam hipotireozu i inzulinsku rezistenciju već dvije godine, zanima me koje laboratorijske parametre je potrebno pratiti s obzirom na postojeće dijagnoze? Ginekolog koji vodi trudnoću ništa od laboratorijskih pretraga ne predlaže,  a to me zabrinjava. Jedino endokrinolog i dijabetolog traži nalaze hormona štitne žlijezde, glukoze na tašte i HbA1c ( kontrole su na svaka tri mjeseca). Unaprijed hvala  na odgovoru.“

Odgovor, dr. Marković: „Prvo što morate je da vodite računa o ishrani na pravilan način, po određenom jelovniku. Dakle, na 2,5 h 5 puta dnevno ručati (npr. oko 9h doručak, potom za 2,5h lagana užina, pa za 2,5h ručak, pa za 2,5h lagana užina i opet za 2,5h laganija večera). Time postižete kontinuitet lučenja insulina iz gušterače ili pankreasa, što blagotvorno utiče na Vašu insulinsku rezistenciju. Redovno kontrolišete laboratorijske nalaze, na svakh 4-6 nedjelja raditi: urin, kompletnu krvnu sliku, šećer u krvi, željezo u serumu i CRP. A kod endokrinologa i dijabetologa obaviti kontrole u skladu sa njihovim preporukama, a sve to u skladu sa Vašim ginekologom koji vodi Vašu trudnoću. Pozdrav.“

Pitanje, Anela: „Zanima me nalaz D dimer, koji su parametri normalni u trudnoći, a za koje je već parametre potrebna terapija?“

Odgovor, dr. Marković: „Zavisno od laboratorije jer nisu svugdje iste referentne vrijednosti. Ako je gornja granica do 500: Nivo D dimer-a u početnoj trudnoći mora biti ispod 500 ili oko 500, do 15. nedjelje i to je prihvatljivo. Poslije on u trudnoći raste i može da dođe do 1500 što je u 3. trimestru prihvatljivo. Inače, ovo je pitanje za hematologa koji propisuje terapiju, tako da ako imate ovaj problem, trebate redovno provjeravati D dimer i posjećivati hematologa. Do posjete hematologu, ako imate problem sa povećanim D dimer-om, slobodno uzmite Aspirin tbl 75mg ili Midol tbl 75 mg 1x dnevno, pod uslovom da nemate nikakvo krvarenje. Pozdrav.“

Pitanje, Amela: „Poštovanje doktoru i Vama. Zanima me doktorovo mišljenje o prirodnom porodu, uz  prisutne Česte aritmije tokom trudnoće . da li je to otežavajuća stvar za porod?“

Odgovor, dr. Marković: „Obavezna kontrola kod specijaliste interniste ili kod subspecijaliste kardiologa koji će, na osnovu Vašeg stanja i stanja Vašeg srca, dati  konačan sud kako da se završi trudnoća na prirodan način ili carski rez. Ginekolog uz njegovo mišljenje i na osnovu Vašeg akušerskog stanja planira kako će se završiti porođaj. Pozdrav.“

Pitanje, Mirsada: „Poštovanje, 32 sam nedjelja grlić maternice je 29mm. Savjet? Preporučeno mi je mirovanje, da li je to samo dovoljno, jer ne mogu bas strogo mirovati stalno?“

Odgovor, dr. Marković: U redu je da lagano prošetate tokom trudnoće, uz obavezno vođenje računa da ne dižete ništa teško, da se ne naprežete. Kad možete – sjednite, kad možete leći – Vi legnite. I bilo bi dobro da možda uzmete i trudnički pojas, čime podižete stomak i time smanjujete pritisak na grlić. Pojas nosite samo preko dana, a dok spavate ili dok ležite, nema potrebe da ga nosite. Pozdrav.“


Pitanje, Adna: „Poštovani doktore, Da li ste upoznati sa endometriozom, imam dvije ciste na jajnicima. Da li se ciste mogu riješiti carskim porodom, jer pri samom naprezanju i prije trudnoće ciste su užasno bolile,  zbog toga se iskreno jako plašim prirodnog poroda?“

Odgovor, dr. Marković: „Moguće je ukloniti ciste prilikom carskog reza (to je prosta stvar). Sve to morate dogovoriti sa ginekologom koji će Vas porađati i pitati ga da li on može to da uradi. Ako se planira carski rez, ako nije neka urgentna situacija, onda ginekolog koji operiše ima vremena da, kad izvadi bebu, zašije matericu, zaustavi krvarenja, ukloni endometriotične ciste, ali pod uslovom da ne dođe do rasijavanja njihovog sadržaja po trbušnoj duplji. Preporučujem da se obavezno javite Vašem ginekologu za dalje preporuke. Pozdrav.“

Pitanje, Munevera: „Ja imam problema sa trombofilijom. D dimer sam radila i sada u 39 sed. On je 2400 koristim clexan 0.6 i 0.4. Da li povišen D dimer poslije porođaja može uticati i na bebu?“

Odgovor, dr. Marković: Nalaz D dimer-a se radi i kod bebe nakon porođaja. Ako su uredne vrijednosti nalaza, ne mogu uticati na bebu. A Vi nakon porođaja još 6 nedjelja koristite Clexane po šemi. Pozdrav.“

Pitanje, Ivana: „Poštovanje, neki preporučavaju češće spolne odnose iza 37. sedmice trudnoće. Je li dobro ubrzavati porod na taj način?“

Odgovor, dr. Marković: „Nakon 37. nedjelje trudnoće nema kontraindikacije za polne odnose (sperma koja se izlije u vaginu ima kontraktilno dejstvo na mišiće materice i može da dovede do kontrakcije materice, te do prirodnog porođaja). Pozdrav.“

Pitanje, Ajla: „U početku razgovora ova divna gospođa kaže da će predavanje trajati sat i pol do 2. Jaoo rekoh ko će toliko sluđati dugo. Međutim divno je slušati doktora ne prekidamo do kraja.  Inace imam djevojčicu od 3.5 godine, sada sam 27 sedmica trudnoće. Prvi porod beba je bila teška 4100g prirodno rođena,  sada imam brigu da će i druga beba biti krupna.“

Odgovor, dr. Marković: „Neka je Vaša beba živa i zdrava! Njoj je sestra od 4100g napravila put, tako da će ona proći bez problema. Obično je drugi porođaj uvijek lakši. Pozdrav.“

Pitanje, Nadina: „Poštovanje doktore, u 17 sedmici sam bila pozitivna na COVID 19. Doktor mi je propisao clexane inekcije koje primam svaki dan do kraja trudnoće. Da li te injekcije mogu naštetiti bebi? Trenutno sam 30 sedmica i beba je okrenuta na zadak, već 2 mjeseca stoji tako i uopšte ne mijenja položaj, postoji li šansa za vaginalni porod?“

Odgovor, dr. Marković: „Clexane ne može naštetiti bebi, a beba okrenuta na zadak naravno da ima šanse za prirodni (vaginalni) porođaj – to zavisi od iskustva, znanja i umijeća ginekologa koji Vas porođa. Mada, prema posljednjim instrukcijama koja vladaju u svijetu, bebe okrenute na zadak se rađaju na carski rez, baš iz razloga da se majka i beba ne bi mučili tokom prirodnog porođaja. Pozdrav.“

Pitanje, Dijana: „Da li se može raditi mamografija tokom dojenja?“

Odgovor, dr. Marković: „Mamografija tokom dojenja se ne preporučuje zbog zračenja. Pozdrav.“

Pitanje, Sabina: „Sve pohvale doktoru i na ovako lijepom i smirujućem predavanju. Rijetki su ovakvi doktori, hvala Vam.“

Odgovor, dr. Marković: „Bilo je zadovoljstvo. Hvala.“

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave