Nadutost u trudnoći

Plinovi su čest (i potencijalno neugodan) simptom trudnoće. Vjerovatno obraćate posebnu pažnju na ono što jedete i lijekove koje trenutno unosite, što često znači da bi lijekovi protiv plinova zasad trebali biti na policama.

Srećom, postoji nekoliko kućnih lijekova koji vam mogu olakšati bilo kakve probleme s nadutošću, a neki su jednostavni poput posezanja za visokom čašom vode.

Zašto vas trudnoća čini nadutim?

Vaše tijelo prolazi kroz mnoge promjene tijekom trudnoće, a nažalost plinovi su neugodan rezultat nekih vrlo normalnih tjelesnih procesa.

Hormon progesteron jedan je od glavnih uzroka viška plinova tokom trudnoće. Kako vaše tijelo proizvodi više progesterona za potporu trudnoći, progesteron opušta mišiće u tijelu. To uključuje mišiće vaših crijeva. Sporije pokretanje crijevnih mišića znači da se probava usporava. To omogućuje nakupljanje plina, što zauzvrat dovodi do nadutosti, podrigivanja i nadimanja.

Kako trudnoća odmiče, povećani pritisak rastuće maternice na trbušnu šupljinu može usporiti probavu, što dovodi do više plina. Neke namirnice također mogu doprinijeti plinovima, a vaši prenatalni vitamini (posebno komponente željeza) mogu izazvati zatvor, što dovodi, pogađate, do još više nadutosti.

Ova neugodna, a ponekad i bolna pojava plinova uglavnom je posljedica zatvora, a može se pogoršati kako vaša trudnoća odmiče. Srećom, postoje razne stvari koje možete učiniti za borbu protiv plina. Što ste dosljedniji promjenama životnog stila, to će vam rezultati biti bolji.

1. Pijte puno tekućine

Voda je najbolje piće za vas. Ciljajte da unosite osam do deset čaša vode dnevno. Ako vam plinovi uzrokuju bol ili ekstremnu nadutost, možda patite od sindroma iritabilnog crijeva (IBS), u tom slučaju pobrinite se da sokovi koje pijete sadrže malo šećera zvanih koji potiču nadimanje. Sok od brusnice, grožđa, ananasa i naranče smatraju se dobrim izborom.

2. Pokrenite se

Fizička aktivnost i vježbanje trebali bi biti dio vaše svakodnevne rutine. Ako ne možete u teretanu, dodajte svakodnevnu šetnju svojoj rutini. Težite hodati ili vježbati najmanje 30 minuta. Ne samo da vam tjelovježba može pomoći da budete u fizičkoj i emocionalnoj formi, već može spriječiti zatvor i ubrzati probavu. Obavezno se prvo posavjetujte sa svojim doktorom prije započinjanja bilo kojeg režima vježbanja tijekom trudnoće.

3. Promijenite prehranu

Pokušajte uklanjati potencijalne okidače gasova iz vaše prehrane jedan po jedan, sve dok se simptomi ne poboljšaju. Na taj način uklanjate samo hranu koja doprinosi problemu. Prokulice, kupus, brokula, pšenica i krompir česti su krivci za plinove.

 Neke žene imaju IBS tokom trudnoće, ali razgovarajte sa svojim doktorom prije nego što započnete dijetu s niskim udjelom šećera. Ova dijeta može biti vrlo restriktivna i dovesti vas i vašu bebu u rizik zbog nedovoljne prehrane.

4. Konzumirajte vlakna

Mnoge namirnice koje kratkoročno pogoršavaju plinove zapravo mogu pomoći u kontroli zatvora. Zašto? Vlakna unose vodu u crijeva, omekšavajući stolicu i omogućavajući joj lakši prolazak.

Pokušajte u svoju prehranu ubaciti 25 do 30 grama hrane bogate vlaknima kako biste olakšali probleme s plinovima. Mnogo voća, poput suhih šljiva, smokava, banana i povrća, kao i cjelovite žitarice poput zobi i lanenog brašna su dobri izvori vlakna.

5. Samo dišite

Anksioznost i stres mogu povećati količinu zraka koju progutate, što može povećati plinove u gornjem dijelu trbuha, nadutost i podrigivanje. Uklonite što više stresa iz svog života. Dodijelite poslove nekome drugome ili jednostavno prihvatite da se neće obaviti. Pronađite malo vremena za mir tokom dana kako biste duboko udahnuli i opustili se ili posjetite prenatalni spa centar. Učinite sve što trebate da biste ostali mirni.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave