Možda ste nekada imali priliku da čujete da je dijastaza “kriva” za sporije vraćanje stomaka nakon porođaja u prvobitan položaj.
Dijastaza, ili dijastaza rektus abdominisa, je stanje koje se često susreće kod žena nakon trudnoće. Ovo stanje se karakteriše razdvajanjem središnjih trbušnih mišića, poznatih kao rektus abdominis, i obično se javlja kao rezultat rastuće materice koja pritišće na ove mišiće tokom trudnoće. U nastavku nam Marina Ilič piše o važnim činjenicama vezanim za dijastazu.
Piše: Marina Ilić, Fitnes trener PCES i savjetnik za ishranu
Možda ste nekada imali priliku da čujete da je dijastaza “kriva” za sporije vraćanje stomaka nakon porodjaja u prvobitan položaj. U nekim slučajevima jeste zaista tako, a nekada je u pitanju samo slabost dubokih stomačnih mišića, nepravilno disanje ili lošija kontrola pritiska unutar stomaka. U svakom slučaju postoji dosta toga što možemo da učinimo i pomognemo našim mišićima stomaka da poprime nekadašnji izgled. Ove činjenice o dijastazi će vam pomoći da bolje sagledate i razumete kroz kakve promene tokom trudnoće prolazi naše telo.
- Dijastaza u trudnoći je potpuno normalna
Dijastaza predstavlja stanjivanje tetive koja se zove Linea Alba i proteže se izmedju parova pravog stomačnog mišića vertikalno zahvatajući pupak. Kako je to najtanji i najelastičniji deo na stomaku, ona se tokom trudnoće rasteže omogućavajući stomaku da raste i napravi dovoljno mesta za bebu. Tom prilikom pravi stomačni mišić se razdvaja, a nakon porodjaja vraća u prvobitan položaj. Brzina tog procesa oporavka zavisi od niza faktora, a pravilnim držanjem i adekvatnim vežbama tokom trudnoće i nakon porodjaja taj proces možemo znatno ubrzati.
- Operacija nije najbolji način lečenja dijastaze
Kako je sama pojava dijastaze povezana sa slabošću jezgra (core), funkcionalnom rehabilitacijom možemo obnoviti jezgro i efikasno zatvoriti na taj način dijastazu, bez izlaganja rizicima operacije.
- Za lečenje dijastaze je najbolje da ne čekate da završite sa radjanjem dece
Za razliku od odlaska na operaciju, tokom trudnoće i izmedju trudnoća funkcionalnu rehabilitaciju možete praktikovati. Prevencija i rana intervencija su kod dijastaze i funkcionalne slabosti stomačnih mišića veoma važne. Na taj način ćemo smanjiti i prevenirati naknadnu dijastazu i efikasnije i brže ojačati sve mišiće neophodne za lakši oporavak od porodjaja.
- Nikad nije kasno
Iako je prevencija idealna opcija, dijastaza se, kao i ostala mišićna stanja, može uspešno lečiti i godinama nakon što je nastala. Telo je moćno i ako mu damo prave uslove za zarastanje iskoristiće maksimalno svoj kapacite. Na nama je samo da saradjujemo.
- Kilogrami nemaju veze sa dijastazom
Kako je u pitanju mišićna slabost, nema veze sa telesnom masom. Zapravo, ni veličina bebe, niti veličina stomaka u trudnoći nije povezana sa pojavom patološke dijastaze.
- Ne postoje univerzalne vežbe za dijastazu
Kako je svaka dijastaza različita, potrebno je tako i da je tretiramo. Vežbe su različite iz meseca u mesec i sadrže brojne modifikacije u zavisnosti od vaših trenutnih mogućnosti. Kako celokupna postura i kretne navike utiču na dijastazu potrebno je raditi na funkcionalnom jačanju celog tela i kada nam je cilj lečenje dijastaze.
- Lekari retko dijagnostikuju dijastazu
Kao uzrok bolu u ledjima, nevoljnom mokrenju i drugim tegobama koje možemo osetiti nakon porodjaja, lekari često ne traže uzrok u dijastazi i slabosti trbušnih mišića. Često ostanemo uskraćeni za adekvatne smernice kada je oporavak nakon porodjaja u pitanju usled nedovoljne edukacije u školskom sistemu. Zato je važno oporavak nakon porodjaja da poverimo specijalisti za korektivne vežbe. Pri pregledu proverava se širina i dubina izmedju pravih stomačnih mišića.
- Mogu je imati i muškarci
Iako ne mogu da radjaju decu, i muškarci mogu da imaju dijastazu pravog stomčnog mišića usled neadekvatnog i hroničnog snažnog pritiska na trbušni zid. Lošim držanjem tela, zadržavanjem daha i lošom kontrolom intraabdominalnog pritiska dolazi se do patološke dijastaze koja je, takodje, rešiva primenom adekvatnog programa vežbi.