Maja Šunjić Karač: Uzroci i vrste kašlja

Piše: dr. Maja Šunjić Karač – specijalista pedijatar

Kašalj je jedan od najčešćih simptoma zbog kojeg pacijenti dolaze kod ljekara. On je jedan od najčešćih simptoma bolesti respiratornog sistema, međutim može izostati u nekim stanjima i uzrastima, npr. kod novorođenčadi i mlade dojenčadi, kod djece i osoba sa usporenim mentalnim razvojem, kod bolesti centralnog nervnog sistema, paralize disajne muskulature i pri uzimanju lijekova koji smiruju kašalj. Najčešći uzrok kašlja su virusne upale disajnih puteva.

Kašalj prema trajanju može biti akutni (traje nekoliko dana), hronični (traje duže od 20 dana), tvrdokorni („dan i noć“), recidivirajući (smjenjuju se mirni i periodi sa kašljem), ravnomjerni ili u napadima (salvama), samo tokom uzimanja hrane. Prema karakteru može biti suh i produktivan (sa iskašljajem) ili praćen povraćanjem. Prema nekim posebnim obilježjima kašlja, često se može zaključiti o lokalizaciji, a nekad i o bolesti koja ga izaziva. Tako razlikujemo tzv. faringealni kašalj (porijeklom iz ždrijela) koji je suh, ne naročito jak, više kao suho kašljucanje. Salve grčevitog suhog kašlja u napadima, odnosno, svakodnevno nazvano „hripanje“ obilježje je kašlja hripavca koji je danas sve rjeđi radi vancinacije protiv hripavca u ranoj dojenačkoj dobi. Laringealni kašalj je obilježen promuklošću jer su zahvaćne inflamacijom glasne žice. Suzdržani kašalj nastaje u težoj dispneji (otežanom disanju zbog upale donjih disajnih puteva) ili uz pleuralnu bol, a prepoznaje se po izrazitom naporu da potisne refleks kašlja. Iskašljavanje (ekspektoracija) je izbacivanje nagomilanog sekreta i produkata upale iz bronhalnog stabla u ždrijelo. Dijete počinje iskašljavati tek iza pete godine, a do tada guta sekret.

Terapija kašlja ovisi o uzroku i mora biti uzročno usmjerena. Treba uvijek imati na umu da je kašalj zaštitni mehanizam i da ga treba suzbijati tek kada postane nepotreban ili kad postoji rizik od razvoja komplikacija.

Kašalj se liječi uklanjanjem uzroka, liječenjem infekcije ili izbjegavanjem iritansa. Ukoliko kašalj traje manje od sedam dana te je praćen uobičajenim simptomima prehlade ili gripe, uz dobro opće stanje, odlazak ljekaru nije nužan te se mogu primijeniti prirodni lijekovi i metode borbe protiv kašlja. Međutim, slučajevi upornog kašlja (u trajanju dužem od 7 dana), praćeni pogoršavanjem općeg stanja ili iskašljavanjem krvi ili gustog zelenog/smeđeg sekreta, te praćenog visokom temperaturom svakako zahtijevaju ljekarski pregled. Prilikom liječenja kašlja, ne treba zaboraviti ni banalne postupke kao što su ovlaživanje zraka, posebno  u prostorijama grijanim centralnim grijanjem, te provjetravanje  prostora. Kad je prisutan iskašljaj kod tzv. vlažnog kašlja, suzbijanje i smirivanje kašlja je nerazumno. Treba olakšati izbacivanje razrjeđujući i omekšavajući sluz i potičući refleks kašlja. Tu pomažu preparati označeni kao ekspektoransi (sekretolitici, mukolitici i sekretomotorici) jer potiču iskašljavanje bilo razrjeđivanjem, bilo mobiliziranjem sluzi. Prirodni preparati koji u svom sastavu imaju biljku anđeliku (Angelica archangelica) imaju ekspektoransno dejstvo.

Osim što djeluje antibakterijski i protivupalno, ova biljka sadrži eterična ulja koja suzbijaju infekciju, te stimuliraju iskašljavanje.

Suhi kašalj nerijetko dovodi do iscrpljivanja bolesnika i tipičan je za virusne infekcije poput prehlade i gripe. Često je praćen osjećajem peckanja ili škakljanja u ždrijelu. Medicinski preparati u svom sastvu mogu biti opioidni i neopioidni antitusici, a zbog mnogih neželjenih dejstava izbor ovih preparata treba prepustiti ljekaru. Vrijednost prirodnih antitusika je velika posebno u kratkotrajnoj primjeni kod isto tako kratkotrajnih respiratornih infekcija i posebno kod djece. Prirodni sirupi koji u sastavu imaju biljku sladić (Glycyrriza glabra)se koriste kao demulcenti za liječenje upale grla. Sladić ima antitusivna, ekspektoransna i demulcentna svojstva. Slatki korijen sprječava razmnožavanje virusa i širenje u organizmu, pa se može koristiti kod brojnih virusnih infekcija.

Prirodni dodatak prehrani u formi sirupa Advancis extra Cough Relief Kids u svom sastavu ima kombinaciju tri ljekovite biljke. Ehinacea smanjuje učestalost i trajanje prehlade zbog svog imunostimulativnog efekta. Ekspektoransno djelovanje anđelike pomaže u ublažavanju bronhijalnih bolesti, kašlja i prehlade, dok sladić ima blagotvorno i ekspektoransno djelovanje. Vitamin C u sastavu sirupa Advancis extra Cough Relief Kids neophodan je kako bi imunološki sistem pružio adekvatan odgovor na patogene. Preporučuje se kod iritacija disajnih puteva kod djece, kao i za suhi i produktivni kašalj. Advancis extra Cough Relief Kids uklanja sekret iz disajnih puteva, smiruje kašalj i jača imunološki sistem.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave