Svaku ranu treba što prije dezinficirati, jer tako smanjujemo mogućnost kontaminacije i pospješujemo proces zarastanja rane.
Naš najveći i jako bitan organ je koža, koja nas štiti od štetnih uticaja iz okoline, raznih patogena (bakterija, virusa, gljivica). Svaka ogrebotina, ubodna rana, posjekotina ili neka druga vrsta povrede dozvoljava mikroorganizmima da ulaze u naše tijelo. U slučaju da se rana ne dezinficira i zapusti, povećana je sklonost razvoju komplikacija (upala), pa se takve rane često moraju hirurški liječiti, jer upalni procesi nerijetko se šire i na dublja tkiva (kosti, mišiće i zglobove), pri čemu je potrebno i bolničko liječenje. Svaku ranu treba što prije dezinficirati, jer tako smanjujemo mogućnost kontaminacije i pospješujemo proces zarastanja rane.
Da je potrebno liječiti povredu i da ukoliko se ne liječi, odnosno ne tretira, može dovesti do komplikacija poznato je još od vremena starog Egipta. Na papirusima, spisima iz tog vremena, pronađen je opis zatvaranja i previjanja rane. U rimskoj medicini postojali su cijeli protokoli tretiranja različitih vrsta rana (npr. liječenje oblozima od vina, telećeg mesa, kozjih jezika, itd.). Do velikog napretka u liječenju rana i uklanjanju boli došlo je razvojom nauke o bakterijama, te saznanjima o nastanku sepse i postupcima antisepse (uništavanje mikroorganizama).
Sredstva za dezinfekciju koja su se nekad koristila, a i danas se još neopravdano upotrebljavaju, su alkohol, rakija i slični domaći pripravci. Njihova primjena i nije baš ugodna jer jako peku i iritiraju ranu, a postoji opasnost i da alkohol kroz ranu prodre u krvotok, što može biti posebno opasno u dječjoj dobi. Dezinfekcija jodnom tinkturom izlaže vas opasnosti od nastanka alergijske reakcije i toksičnog djelovanja joda na štitnu žlijezdu. Povidon jod ima citiotoksičan učinak i uzrokuje kašnjenje u zarastanju rane.
Savremeni pristup podrazumjeva korištenje gotovih vodenih otopina za antiseptičku obradu sluznica, rana i granične kože uz sluznice. Takav proizvod je Octenisept® otopina za dezinfekciju rana, kože i sluznice i koji u 100 g vodene otopine sadrži 0,1 g oktenidinhlorid-a i 2 g fenoksietanola. Aktivna supstanica Oktenidin je vrlo učinkovita, ima širok spektar antimikrobnog djelovanja na veliki broj patogenih mikroorganizama (bakterije, viruse, gljivice). Primjena na ranama nije bolna, zbog čega je pogodan za primjenu kod djece svih uzrasta. Kliničkim ispitivanjima utvrđeno je da ne postoji toksično, mutageno ni teratogeno djelovanje, pa se može preporučiti i trudnicama i dojiljama.
PREDNOSTI Octenisept® PROIZVODA
- Bezbojna tečnost, ne ostavlja mrlje
- Dobro podnošljiv, nema sistemskih nuspojava, niti razvoja rezistencije
- Ne apsorbira se i ne ulazi u sistemsku cirkulaciju
- Bezbjedan i dokazan
- Širok spektar djelovanja-SNAŽAN PREMA MIKROORGANIZMIMA
- Ne iritira i ne peče-NJEŽAN PREMA KOŽI
- Pouzdana i jednostavna primjena
- Pomaže u cjeljenju rane
- Ne prelazi u majčino mlijeko
- Odobreno i za trudnice, prijevremeno rođene bebe i novorođenčad
- Pogodan za sve generacije, uključujući starije osobe, osobe s oslabljenim imunološkim sistemom, trudnice, malu djecu, pa čak i nedonoščad
- Brzina djelovanja 1 minut, zaštita 24 h
- Pakovanje: bočica veličine 50 ml i 250 ml s pumpicom za raspršivanje
- Pogodan za višekratnu upotrebu
- Izdaje se bez recepta
- Koristan dio svake kućne apoteke
Kad se preporučuje Octenisept?
- Za dezinfekciju rana tokom trudnoće i dojenja
- Za dezinfekciju i zacjeljivanje postporođajnih rana
- Za njegu pupka
- Za dezinfekciju i zarastanje carskog reza
- Za dezinfekciju infekcija kože i sluzokože
- Za vaginalne infekcije
- Za tretman gljivičnih bolesti stopala
- Za antiseptičku obradu rana nastalih zbog hroničnih bolesti (npr. dekubitus)
- Za antiseptičku obradu upalnih promjena rektalnog područja
Kako se primjenjuje Octenisept?
- Poprskati željeno područje i ostaviti 1 minut da se osuši (nakon čega ozljedu treba prekriti sterilnim zavojem i zaviti)
- Pažljivo obrisati tretirano područje sa najmanje 2 tufera namočena u preparat (potpuno prekriti zahvaćeno područje)
- U slučaju gljivičnih infekcija ujutro i navečer raspršiti na zahvaćena područja
- KADA: Za dezinfekciju svih vrsta rana, upalnih promjena i tretman gljivičnih bolesti stopala
- ZAŠTO: Zbog bržeg cijeljenja rana, zbog sprečavanja infekcije rane i zbog pouzdane i jednostavne primjene
- KAKO: jednostavna primjena-poprskati željeno područje i ostaviti da djeluje 1 minut