Sezonske alergije mogu utjecati na djecu i uzrokovati neugodnosti poput kašlja i slično. Kada se mijenja vrijeme roditelji bi trebali pratiti neka pravila, a evo šta se treba i šta ne treba raditi kod liječenja sezonskih alergija kod djece.
Sve više djece se bori sa sezonskim alergijama i simptomima koji se javljaju. Nekoliko faktora utječe na ove simptome i oni mogu uzrokovati razne neugodnosti. Mnogi alergeni uključuju grinje, polen i alergene od ljubimaca. Pad temperature također može dovesti do neugodnosti, a djeca se često razbolijevaju u toku promjene sezona. Njihova tijela su u rastu a imuni sistem se tek razvija zbog čega su oni izloženiji i ranjiviji. Evo nekoliko savjeta kako možete pomoći djetetu koje ima alergije.
Sezonske alergije
Šta ne trebate raditi?
1. Ne konsultovati se s pedijatrom
Ne odlažite odlazak u pedijatra ako dijete ima kašalj ili čestu prehladu. Ne zaboravite spomenuti i ako je neko u vašoj porodici imao alergije i nemojte prestati uzimati lijekove ukoliko to nije savjetovao doktor.
2. Nemojte naglo prestati s inhalatorom
Ukoliko doktor ne kaže suprotno nikada nemojte naglo prestati s inhalatorima.
3. Izbjegavajte ono što vam nakuplja prašinu u kući
Ako vaše dijete pati od sezonskih alergija izbacite sve plišane igračke iz njegove sobe. Pokušajte ukloniti i tepihe iz soba gdje je to moguće. Sklonite viška jastuke i staze. Sve to nakuplja prašinu i povećava simptome.
4. Izbjegavajte aktivnosti povezane s alergijama kada se mijenja vrijeme
4 su promjene koje se dešavaju tokom godine i ako znate kad se to dešava i poduzmete mjere, možete smanjiti stepen alergije. Izbjegavajte farbanje i farbe, bilo kakav rad oko stolarije pa čak i generalno čišćenje.
Šta trebate raditi?
- Graditi imunitet
Dijete bi trebalo jesti bar 2-3 obroka voća, poput citrusnog i sezonskog voća, povrća, cijelog zrna i slično.
- Uzimati dovoljne količine vitamina i minerala koji štite pluća:
Vitamin A: mrkva, tikva
Vitamin C: citrusno voće
Vitamin D: suplementi ako doktor preporuči
Cink: cijela zrna, orasi i sjeme poput lanenog sjemena
- Sjemenke komorača
Prema nekim istraživanjima, sjeme komorača može biti veoma korisno za prevenciju od napada astme. Dajte djetetu čaj od komorača ili mlijeko od komorača.
- Pinjoli
Dosta istraživanja pokazuje kako pinjoli imaju koristi za sprječavanje astme i alergija. Može se koristiti njihovo ulje.
- Pročišćivač zraka
Često koristite pročišćivać zraka, jer ne samo da ćete spriječiti alergije i napad astme, već smanjiti i rizik od čestih infekcija.
- Nos djeteta treba biti uvijek otvoren
Česta upotreba kapi za nos i inhalacija parom može smanjiti sezonski kašalj i nahladu.
Bitno je znati da su ovo općeniti savjeti i nisu zamjena provjerenom znanju stručnjaka. Uvijek se konsultujte sa specijalistom ili porodičnim doktorom.
Ukoliko ste propustili, pročitajte i ovaj članak: Džejna Ćapin: Kako se riješiti anksioznosti?