Kako ojačati imunitet u trudnoći

Navike zdravog načina života i mjere opreza koje treba poduzeti u trudnoći kako bi se spriječilo pojavu infekcija

Nije zabavno biti bolestan, posebno kad ste trudni, jer se i sami brinete o zdravlju svoje bebe. Kad ste trudni, vaš se imunološki sistem prirodno snižava kako bi se prilagodio bebi koja raste. Utješno je znati da većina beba nije pogođena ako njihova majka dobije infekciju tokom trudnoće. Postoje neke infekcije, koje se mogu prenijeti na bebe putem posteljice ili tokom rođenja.

Nažalost, ne možete izbjeći sve izvore infekcije dok ste trudni, trenutno je povećana svijest o zaraznim bolestima zbog širenja coronavirusa COVID-19.

Najbolji način da se zaštitite tokom trudnoće je izbjegavanje ljudi za koje znate da boluju od infekcije, redovno perite ruke i budite oprezni što jedete. Navike zdravog načina života i mjere opreza koje treba poduzeti u trudnoći kako bi se spriječilo pojavu infekcija:

Pokušajte vježbati što više možete

Sve dok vaš ljekar opće prakse, ginekolog ili babice kažu da je sigurno da vježbate tokom trudnoće, većinu dana trebali biste pokušati imati barem 30 minuta tjelesne aktivnosti.

Naučnici vjeruju da vježbanje pomaže jačanju imuniteta na nekoliko različitih načina. Prvo, privremeni porast tjelesne aktivnosti može pomoći u sprječavanju rasta bakterija. Drugo, antitijela i bijela krvna zrnca brže se otpuštaju u krvotok kada vježbate, što može omogućiti tijelu ranije otkrivanje bolesti. Također, vježbanje je prirodno sredstvo za ublažavanje stresa, što smanjuje vaše šanse za razvoj bolesti.

Vježbanje do tačke izlaska iz daha se ne savjetuje – vježbajte brzinom kojom možete voditi razgovor. Slušajte svoje tijelo i prilagodite se prema potrebi. Na primjer, ako ste prije trudnoće navikli hodati sat vremena, vjerojatno je u kasnijim fazama trudnoće to smanjiti na 30-45 minuta.

Pijte puno vode

Ako se pravilno hidratizirate, pomažete da vaše tijelo funkcionira na optimalnoj razini. Pijte oko osam čaša vode dnevno – to će pomoći vašem tijelu da izbaci toksine i spriječi dehidraciju.

Odmarajte se

Manjak sna može oslabiti vaš imunološki sistem i dovesti vas do dodatnog rizika da se razbolite. Pokušajte svake večeri odlaziti u krevet u isto vrijeme i svako jutro se buditi u isto vrijeme kako biste lakše regulirali svoje obrasce spavanja. Trudnoća može uticati na vaš san – od buđenja nekoliko puta noću, do odlaska u toalet, ili do pokušaja pronalaženja ugodnog položaja. Jastuci za tijelo mogu vam pomoći da se udobno smjestite u krevet i obavezno koristite kupaonicu prije spavanja.

Nabavite svoje vitalne vitamine

Kada ste trudni, trebat će vam dodatna folna kiselina, kalcij i željezo. Najbolji način da ih nabavite je kroz zdravu hranu. Ali trebali biste uzimati prenatalne vitamine i / ili suplemente koje je predložio vaš ginekolog ili babica. Nekim trudnicama će možda trebati dodaci za ciljanje nedostatka vitamina, poput željeza ili B12.

Razmislite o higijeni

Obavezno često perite ruke i izbjegavajte izravan kontakt sa svima koji su bolesni. Bolest tokom trudnoće obično ne utiče na bebu, ali može biti ozbiljna i dovesti do komplikacija poput prijevremenog porođaja. Ako se ne osjećate dobro ili imate simptome prehlade ili gripe, obratite se ljekaru opće prakse.

Kako pravilno oprati ruke

Operite ruke pod tekućom toplom vodom sapunom. Ruke trljajte 15-30 sekundi i obratite pažnju na vrhove prstiju, palčeve i prostor među prstima. Ako se nađete u situaciji kada voda i sapun nisu dostupni, koristite alkoholnu otopinu na bazi alkohola ili otopinu za dezinfekciju.

Dobro jesti

Tijekom trudnoće, jelo za dvoje nije potrebno. Vaše potrebe za energijom povećavat će se u drugom i trećem tromjesečju jer će beba naglo rasti. Možda ćete tada trebati pojesti malo više – dodatna čaša mlijeka i kriška hljeba trebali bi biti dovoljni.

Nabavite svoje dodatne kalorije mudro iz svih skupina hrane – žitarica, voća i povrća, mesa i graha te mliječnih proizvoda. Nikad ne preskačite doručak i pokušajte zalogajiti zdravu hranu.

Jesti puno voća i povrća osigurati će vama i vašoj djeci razne hranjive tvari. Svojoj ćete bebi postavljati i prednost voću i povrću, jer će beba moći okusiti hranu koju jedete amnionskom tekućinom u kasnijim fazama trudnoće.

Stručnjaci za razvoj djece u Kanadi otkrili su da žene koje jedu voće tokom trudnoće imaju veću vjerojatnost da će roditi inteligentniju djecu od one koja to ne čine ili one koje jedu vrlo malo voća.

Budite svjesni sigurnosti hrane

Neku hranu je potrebno izbjegavati zbog rizika da budu zaraženi bakterijama koje se prenose u hranu. Izbjegavajte:

Hrana koja je nekuhana poput sirove ribe, rijetkih odrezaka, jaja sa žumanjkom i piletine koja je u sredini još malo ružičasta.

Nepasterizirano mlijeko i bilo koji sir ili jogurt napravljeni od nepasteriziranog mlijeka. Sva hrana koja nije pasterizirana mora sadržavati upozorenje da nije pasterizirana i da može sadržavati štetne bakterije.

Neki zreli sirevi, npr. Danski plavi, Brie, Camembert, ove vrste sira mogu sadržavati visoku razinu listerija, što je bakterija koja kod novorođenčeta može uzrokovati pobačaj, mrtvorođenje ili tešku bolest.

Nabavite cjepivo protiv gripe

Prema HSE-u, trudnice će obolijevati od gripe zbog promjena u radu srca i pluća. Preboljela gripa u trudnoći mogla bi također dovesti do preranog rođenja i male porođajne težine. Cjepivo protiv gripe trebali biste dobiti što je moguće ranije u trudnoći. Sezona gripe obično se odvija između oktobra i aprila, tako da ako zatrudnite za to vrijeme, trebali biste dobiti cjepivo.

 Sprečavanje pojave stresa

Održavanje pozitivnog stava i sprečavanje stresa presudno je za održavanje zdravog imunološkog sistema. Tehnike opuštanja poput joge, istezanja, dubokog disanja i masaže sve su sjajni načini za borbu protiv stresa i bolji noćni san. Potražite društvenu podršku prijatelja, porodice i ostalih trudnica.