Veoma je važno da se na vrijeme primijete promjene posebno na kutnjacima.
Dr. Jovana Hrisa Samardžija je specijalista dječje i preventivne stomatologije, a kao dječji stomatolog radi na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.
Oralno zdravlje je bitan dio opšteg zdravlja. Bez obzira na poznatu etiologiju, karijes je još uvijek najraširenija bolest civilizacije i globalni problem. Nasuprot smanjenju kariozne patologije, razvojni poremećaji gleđi sve više skreću pažnju u kliničkoj praksi i kao takvi postaju izraženiji javnozdravstveni problem. Posljednjih godina primijećena je učestala pojava strukturnih promjena u gleđi koje zahvataju prve stalne kutnjake i sjekutiće. Radi boljeg razumijevanja ovih promjena i uticaja na cjelokupno oralno zdravlje, 2001. godine od strane Karina Werheijma i saradnika predložen je jedinstven termin – Molarnoincizivna hipomineralizacija (MIH). MIH predstavlja specifično razvojno oboljenje koje zahvata samo stalne sjekutiće i dva ili više uglavnom prvih stalnih kutnjaka(“šestice”), rjeđe ostale. Na zubima se nalaze bijele mrlje i defekti. Gleđ zuba se troši i na njima se lako razvija karijes. Ponekad, oštećeni zubi i ne izlaze iz viličnih kostiju. Zahvaćeni zubi mogu da budu osjetljivi na toplo, hladno i kod pranja. Specifična je i smanjen reakcija na anesteziju. Ostali zubi su pri tome zdravi.
Promjene se primjećuju već odmah po nicanju stalnih zuba!
Povećan rizik za razvoj karijesa kod slabomineralizovanih zuba posljedica je ne samo meke i porozne gleđi već i otežane oralne higijene usljed povećane osjetljivosti zuba na nadražaje. Faktor koji bi također mogao da doprinese većem riziku od karijesa, utvrđen kod djece s MIH promjenama, jeste smanjeno lučenje pljuvačke i niži pH pljuvačke.
Uzrok
Nije poznat tačni uzročnik. Spisak mogućih je podugačak, od oboljenja i lijekova u trudnoći ili prvim godinama, komplikacija na porođaju, povezanost sa različitim infekcijama, posebno grla i nosa, visokom temperaturom, kod astme, zapaljenja pluća, ozbiljnijih proliva, kod primene antibiotika posebno amoxicillina. Neki autori MIH povezuju čak i se spoljašnjim zagađenjima (dioxin iz plastike npr.). Vjerovatno da postoji i neka nasljedna sklonost.
Globalno pogađa svako sedmo dijete, pokazala je studija Zhao D.i saradnika.
Dijagnostikovanje
Dijagnoza se postavlja relativno lako. Dovoljno je vizuelno pregledati zube neposredno po nicanju. Kriterijumi za dijagnostiku MIH su:
- Ograničena zamućenja gleđi
- Posteruptivni prekid gleđi
- Atipični ispuni
- Izvađeni zubi zbog MIH
- Neiznikli zub.
Klinički izgled
- Ograničeni opacitet raspona boje od kremasto bijele do žute i smeđih diskoloracija, zavisno o težini lezija (slika 1)
- Oštećena gleđ je normalne debljine (osim ako nije došlo do pucanja zuba nakon nicanja). Količina gleđi je normalna, ali je kvalitet problematičan
- Lezije mogu biti asimetrične
- Ako je prvi kutnjak znatno zahvaćen, velika je vjerovatnoća da je zahvaćen i kontralateralni kutnjak (kutnjak sa suprotne strane)
- Lezije centralnih sjekutića su obično blaže, no katkad mogu biti estetski neugodne
Liječenje
Veoma je važno da se na vrijeme primjete promjene (posebno na kutnjacima) i HITNO OBRATI DJEČJEM STOMATOLOGU, koji će zaštititi oštećene zube i sprečiti dalje propadanje. U suprotnom može doći do razaranja usljed karijesa, trošenja oslabljenih dijelova zuba i na kraju njihovog ranog gubitka. Restaurativni tretmani ovih zuba predstavljaju izazov i za pacijenta i za stomatologa. U mnogim slučajevima strah i tjeskoba kod djeteta pogoršavaju i otežavaju tretman.
Kliničko liječenje MIH je izazov zbog:
- Preosjetljivosti i izrazito brzog razvoja karijesa kod zahvaćenih zuba
- Teškoće u davanju anestezije
- Ograničena saradnja malog djeteta
- Učestalo rubno pucanje radova
- Često je potreban veći broj posjeta
Rješenja za liječenje MIH-a
Ključno je prilagoditi liječenje MIH-a individualnim potrebama pacijenta. Nakon indentifikacije MIH-a u ordinaciji, za prevenciju daljeg oštećenja gleđi roditeljima se preporučuje da kod kuće djeci:
- Poboljšaju oralnu higijenu!
- Koriste zubne paste sa fluorom
- Koriguju navike u ishrani- smanjiti unos šećera i kisele hrane
- Za jačanje zuba i desenzibiliciju koriste Tooth Mousse MI Paste Plus (900 ppm fluorida) . Učinkovito je nanošenje Recaldenta (CPP-ACP) (Casein Phosphopeptide-Amorphous Calcium Phosphate / kazein fosfopeptid -amorfni kalcij fosfat), koji sadrži visoku koncentraciju bioraspoloživog kalcijuma i fosfata.
Kako koristiti Recaldent za svakodnevnu upotrebu?
- nanijeti nakon čišćenja zuba, prije odlaska na spavanje; ne ispirati
- pruža dodatnu zaštitu za zube
- neutralizuje kiseline
U ordinaciji za jačanje i desenzibilizacija zuba koriste se : MI Varnish
MI Varnish (22600 ppm fluorida)
- lak s Recaldentom (CPP-ACP) za primjenu svaka tri mjeseca u dentalnoj ordinaciji
- nanijeti nakon profilaktičkog čišćenja
- čvrsto zatvara dentalne kanaliće;
- desenzibilizuje zube i ostavlja sloj laka na površini.
-Ako su već prisutne male ili umjerene lezije- neki od kliničkih riješenja koji se sprovode u ordinaciji su:
- mikroabrazija
- izbjeljivanje zahvaćenih zuba
- primjena infiltracijeske smole
- kompozitna restauracija.
Ako su prisutne obimne lezije na bočnim zubima (kutnjacima)- izrada krunica od nehrđajućeg čelika za kutnjake ili u multidisciplinarnom timu sa ortodontima donijeti odluku o ekstrakciji zahvaćenog zuba.