Novi ukusi. Mislim da ne bih podnijela da do kraja života moram jesti desetak vrsta jela koja vrtim u krug pored toliko novih ukusa koje treba probati.
Roditelj tim danas vam predstavlja Jelenu Radulović. Završila je građevinski fakultet u Nišu. Na Jeleninom Instagram profilu @moja_taverna pronađite savršene recepte kao i fotografije raznih jela.
Za početak nam se predstavite.
Zovem se Jelena Radulović, rođena sam 7.8.1980.godine u Kragujevcu. Završila sam građevinski fakultet u Nišu, da bih se na kraju skrasila na Sjeveru, gdje sa suprugom živim na obroncima Fruške gore, nadomak Novog Sada. Veći dio dana sam građevinski inženjer, dok vrijeme nakon posla koristim za aktivnosti koje volim, prije svega kuhanje, ali tu je i gajenje povrća i voća, vrijeme za kućne ljubimce i čitanje knjiga. Tokom godine odvojim vrijeme za putovanja, koja su mi velika ljubav pored hrane, i to mi je ujedno period za punjenje baterija i otkrivanje novih ukusa.
Odakle se stvorila ljubav prema kuhanju?
Ja sam rođena ’80, što znači da sam ona generacija koja je nije imala nijednu lijepu godinu tokom odrastanja, uvijek je bilo nešto: inflacije, nestašice, ratovi, sankcije…Nije bilo tada igraonica, kupovine igračaka po želji, a ni pitanja šta želiš da jedeš, uvijek se stezao kaiš. Uslijed svih tih ograničenja moja najveća zabava je bila da sjeckam recepte iz časopisa i da ih lijepim u svesku ili pakujem u fasciklu. Fasciklu još uvijek imam, stara je oko 30 godina, što se po boji papira koji su u nju spakovani može i zaključiti. S tim sakupljanjem nikada nisam prestala, tako da je moja kolekcija sada zastrašujuća, uplašim se da do kraja života neću moći sve da isprobam što bih željela.
Šta/ko Vam je najveća inspiracija?
Novi ukusi. Mislim da ne bih podnijela da do kraja života moram jesti desetak vrsta jela koja vrtim u krug pored toliko novih ukusa koje treba probati. Putovanja dosta inspirišu. Kada planiram put obavezno istražim koje jelo je autentično za to područje i gdje se najbolje priprema, jer hrana je bitan dio kulture jednog naroda. Sicilija mi je otkrila neopisivu ljubav prema patlidžanu, koju je Turska samo potvrdila, a ni Grčka nije zaostala u njegovoj upotrebi. Patlidžan je donekle postao lični pečat Moje taverne. Kada god probam nešto što mi se svidi, ne smirim se dok ga ne napravim.
Da li Vam je bilo teško početi s ovom pričom, ući u svijet kuhanja?
Ne, naprotiv, sve je došlo spontano. I suprug i ja volimo da kuhamo, i to ne vidimo kao obavezu, već kao zadovoljstvo. Zaista uživamo u tome, a i naši prijatelji se raduju pozivima na ručak. Od proljeća do jeseni smo za druženja u dvorištu, okruženi lijepom prirodom, a zima nam je za pored kamina uz čašu našeg domaćeg vina. Ja sam sva eksperimentisanja samo intenzivirala tokom korone, kada su nastupili periodi karantina i kada nam je nedostajao taj socijalni kontakt. Tada je nastala Moja taverna.
Da li možete s nama podijeliti jedan recept?
Voljela bih da svi probate jedno jelo iz Izraela, čiji je ukus prava rapsodija. Sve tajne svijeta su zapravo u začinima.
Mnazaeleh
1 veći patlidžan, oko 1,5dl maslinovog ulja, 1 glavica crnog luka (isečena na tanke režnjeve), 1 kašika usitnjenog bijelog luka, 4 paradajza (koristi se raspoloživ – može i 3dl gustog soka od paradajza), 2 kašike paste od paradajza, 1 kašika baharat začina (kod nas nije dostupan tako da ga pravim sama : ½ kašike mljevene začinske paprike, ¼ kašičice kumina I ¼ kašičice rendanog muskatnog oraščića), ¼ kašičice cimeta, malo ljute paprike, 100gr kuhanih leblebija, so i biber.
Patlidžan oljuštiti naizmjenično (‘’zebra’’ ljuštenje), isijeći ga na komade otprilike 5cm dužine, 7mm debljine i 2cm širine, posoliti i ostaviti da se ocijedi. Ispeći ga prelivenog sa 4- 5 kašika maslinovog ulja na 220°C, 10min sa jedne i 10min sa druge strane.
U tiganju zagrijati ostatak ulja i na njemu karamelizovati crni luk (pržiti na jakoj vatri uz konstantno mešanje dok ne počne da dobija finu braon boju I otpusti fini, slatki miris). Dodati u tiganj bijeli luk, pastu od paradajza, začine i sok od paradajza (ili nasečeni oljušteni paradajz). Smanjiti temperaturu, dodati ispečeni patlidžan i krčkati do željene gustine. 5 min pred kraj dodati kuhane leblebije.
Posuti sijeckanim peršunom i poslužiti toplo ili hladno sa tostiranim hljebom.
Imate li neku poruku za naše čitaoce, ljubitelje kuhanja?
Svakog dana je na vašem tanjiru ono što sami sebi servirate, i u kuhinji kao i u životu sve zavisi samo od vas.