Imunitet u trudnoći

Trudnoća je nezaboravno putovanje, a većina žena makar jednom u životu sanja da pruži novi život i njeguje ga. Iako je trudnoća lijepa, ona nije lagan posao. Izgradnja i održavanje zdravog imunološkog sistema prije, tokom i nakon trudnoće vrlo je važna i za ženu i za njenu bebu.

Žensko tijelo prolazi kroz drastične promjene tokom trudnoće, kako bi prihvatilo novi život i njegovalo ga, a ove promjene mogu utjecati na njeno zdravlje. Trudnice imaju veći rizik da se lako razbole zbog slabijeg imunološkog sistema. Razlog tome je to što se tokom trudnoće potiskuje imunološki sistem žene, tako da sperma njenog partnera, embrij ili fetus ne budu odbačeni kao prijetnja. Kao rezultat, bijele krvne ćelije koje su ćelije imunološkog sistema izgube sposobnost borbe protiv tjelesnih neprijatelja poput zaraznih bolesti i stranih tijela.

Kako se imunološki sistem potiskuje tokom trudnoće, žene su podložnije bolestima. To može utjecati i na vas i na vaš rastući fetus. Dakle, sada kada imate predstavu zašto trebate održavati zdrav imunološki sistem tokom trudnoće, slijedite ove savjete za jačanje imunološkog sistema.

Tjelovježba:

 Uvijek je dobro redovno vježbati za dobrobit cijelog tijela. Ako imate naviku vježbati, nastavite je i tokom trudnoće smanjenim intenzitetom. Ne samo da jača vaš imunitet, već pomaže tijelu da se pripremi za porod. Isprobajte prenatalni kurs joge ili druge lagane treninge, ali pobrinite se da se bilo koji program vježbanja radi pod vodstvom vašeg doktora.

Antistres:

Sprječavanje stresa i zadržavanje pozitivnog stava pomaže u održavanju zdravog imunološkog sistema. Nečiji emocionalni stav utječe na njihov imunološki sustav. Dakle, važno je pronaći načine za zadržavanje stresa. Neki od antistres metoda su meditacija, joga, muzika, dobra knjiga i smijeh. Zvuči glupo kad čujemo da je smijeh jedna od metoda borbe protiv stresa, ali smijeh zaista može pomoći u borbi protiv bolesti.

Pranje ruku:

Pranje ruku! Zlatno pravilo za izbjegavanje većine zdravstvenih problema. Iako to svi znaju, ipak malo ljudi ima naviku prati ruke. Tokom trudnoće to je još više presudno jer loša higijena može utjecati na rastući fetus zajedno s mamom. Dakle, često perite ruke, jer to pomaže u ograničavanju prenosa bakterija, virusa i drugih mikroba. Ako ne možete doći do sudopera, upotrijebite prirodno sredstvo za dezinfekciju ruku.

Pravilan san:

San je jedna od važnih odrednica zdravog imunološkog sistema. Nepravilan raspored spavanja i poremećen san povezani su s promijenjenom imunološkom funkcijom i čine tijelo osjetljivijim na bolesti. Pazite da svaki dan imate najmanje 8 sati neometanog sna. U slučaju da imate bilo kakvih poteškoća sa spavanjem, posavjetujte se sa svojim doktorom da vam ciklus spavanja vrati na pravi put.

Prenatalni vitamini:

Uzimanje prenatalnih vitamina tokom trudnoće sjajna je praksa kako biste osigurali da ispunjavate svoje svakodnevne prehrambene potrebe koje mogu nedostajati u vašoj prehrani. Zaista je važno uzimati prenatalne vitamine prema preporuci doktora. Prenatalni vitamini mogu nadopuniti vašu nedostatnu prehranu esencijalnim hranjivim sastojcima i pomažu vam da budete zdravi i doprinose razvoju vaše bebe.

Ostanite hidratizirani:

Pijenje puno vode pomaže izbacivanju štetnih toksina iz tijela. Loša hidratacija može oslabiti imunološki sistem. Obavezno pijte dovoljno vode i spriječite dehidraciju. Trudnica treba približno 2,3 litre tekućine dnevno.