Piše: prof.dr.med.sc. Almira Ćosićkić, pedijatar, subspecijalista pedijatrijske imunologije i reumatologije
Nos je početni dio respiratornog trakta, građen od dvije nosnice čija osnovna funkcija jeste respiratorna, ali tu je još nekoliko važnih funkcija poput zaštitne, refleksne, fonacijske, olfaktorne. Anatomsko-fiziološe karakteristike nosa omogućavaju brži protok zraka prema donjim dijelovima respiratornog trakta, vlaženje, zagrijavanje i pročišćavanje udahnutog zraka. Prilikom strujanja zraka kroz nos aktiviraju se i refleksni mehanizmi koji utiču na normalan rad srca, disanje i lučenje suza.
Način na koji zrak prolazi kroz nos određuje I formiranje pojedinih glasova, tako da nos ima važnu ulogu i u vokalizaciji. Glavni je perceptorni organ čula mirisa, a dobra prohodnost nosa preduslov je i urednom oticanja suza, dobre ventilacije Eustahijeve tube i održavanja normalnog pristiska u srednjem uhu, a samim time i korektnog sluha.
Začepljen nos – uzroci i posljedice
Novorođenče I dojenčad do dobi 6 mjeseci života ne znaju disati kroz usta, nego refleksno dišu samo kroz nos. S toga, veoma je važno da je nos novorođenčeta/dojnečeta prohodan. U novorođenčadi I mlađe dojenčadi tegobe slabije prohodnosti nosa se javljaju nešto češće i izraženije su nego u djecece ili odraslih, obzirom da su nosni hodnici uži, pa kongestija I slabijeg intenziteta izaziva naglašenije smetnje disanja na nos. Kako novorođenčad I mlađa dojenčad ne znaju disati kroz usta, začepljenost nosa čini ih iznimno razdražljivima, obzirom da im je kompromitovano uzimanje obroka ( bilo da doje ili se hrane preko bočice), spavanje,zbog nedostatnog hranjenja I poremećenog ritma spavanja poremećene su I svakodnevne aktivnosti, navike… što ih dodatno kompromituje, plačljiva su a pri plaču se još više stvara sekrecije u nosu, tegobe su naglašenije…
Najčešći uzrok nosne kongestije, slabije prohodnosti nosa, su upale. Usljed nastanka upale dolazi do dilatacije kapilara u sluznici nosa, povećana je ekstravazacije tečnosti u međućelijskom prostoru, kao posljedica tih zbivanja razvija se edem sluznice, povećana je produkcija sluzi što sve zajedno doprinosi otežanom protoku zraka.
Najčešći uzročnici ovih stanja jesu virusi, rjeđe bakterije, a alegijska zbivanja nerijetko uzrokuju hroničnu kongestiju. Iako neprohodnost nosa najčešće nastaje kao posljedica virusnih događaja, nerijetko se mogu komplikovati sekundarnim bakterijskim infekcijama, stanje može progredirati ka razvoju upale uha.
Slabija prohodnost nosa mijenja i sposobnost vokalizaciju glasova, u tim stanjima djetetov glas ima tzv nazalni prizvuk. Ukoliko kongestija potraje, ako su tegobe ponavljajuće, česte, sa komplikacijama u pravcu razvoja bakterijskih infekcija, za posljedicu može nastati I kompromitiranost osjeta njuha, sluha (provodne smetnje sluha), ali i razvoj govora.
Sinomarin babies-hipertonična otopina za Vašu bebu
Sinomarin® Babies je 100 % prirodan, klinički ispitan nazalni dekongestiv koji se može koristiti od prvog dana rođenja. To je hipertonična otopina morske vode (2.3 % NaCl), bogata korisnim sastojcima (mineralnim solima i elementima u tragovima).
- Sinomarin® Babies ublažava začepljenost nosa prirodnim putem,djelovanje se zasniva na efektu osmoze.
- primjenom Sinomarin® Babies uklanjaju se sluz, kraste, prašina, nečistoće, alergeni sa sluznice nosa
- Sinomarin® Babies pomaže održavanju vlažne sluznice nosa
- Sinomarin® Babies se može koristiti u atomiziranom obliku (maglica) primjenom putem električnog inhalatora
- Sinomarin® Babies ima mukolitično djelovanje, smanjuje gustoće sluzi u donjim partijama respiratornog trakta, te omogućava lakše iskašljavanje sekreta
- Sinomarin® Babies može biti prva terapijska opcija u tretmanu blagih ataka otežanog disanja, kašlja u najranijem životnom dobu.
- Sinomarin® Babies svojim hipertonim djelovanjem, pokazalo se u svakodnevnoj praksi, korisnim u tretmanu dojenčadi s bronhiolitisom
- atomizirani Sinomarin® Babies se može koristiti za pripremu inhalacija, ovog puta kao vehikulum za primjenu inhalatornih bronhodilatatora, a uz smanjenju potrebu primjene mukolitika