Gorana Krstović: Boravak u dječjim kolektivima, kontakt sa vršnjacima iste dobe povećava mogućnost veće izloženosti potencijalnoj zarazi

Trend porasta alergijskih stanja u djece je prisutan poslijednjih godina.

Intervju: mr.sci.prim.dr Gorana Krstović, pulmolog

Mr.sci.prim.dr Gorana Krstović je specijalista pneumoftiziolog, zaposlena u JU DZ Kanton Sarajevo, OJ Ilidža pulmološka ambulanta.Kao zdravstveni profesionalac bavi se prevencijom, dijagnostikom, liječenjem i praćenjem plućnih pacijenata.

Liječenje plućnih pacijenta, pa čak i kod akutnih oboljenja  traje dosta dugo I zahtjeva jedan sveobuhvatan, holistički pristup pacijentu u cjelosti. Značaj dobrog zdravog respiratornog sistema kod djece, ali i kod odraslih, je preduslov za dobru funkciju Ii drugih organa i fizioloških funkcija u cjelosti. Zašto je to tako ? Pluća su jedini organ koji  je u dodiru sa okolinom, putem udahnutog zraka, te su i prva linija odbrane. Za portal Roditelj sa Goranom Krstović razgovarali smo o dječijoj pulmologiji, te koji su najčešći razlozi  zbog kojih roditelji dovode djecu kod pulomolga, ali kako vremenske prilike utiču na pojavu respiratornih tegoba.

 

Koje bolesti obuhvata dječja pulmologija?

Dječja pulmologija ima važnu ulogu za  zdravlje djece, a bavi se dijagnosticiranjem i liječenjem bolesti pluća kod djece i mladih.  Pulmološki pregled i sprovođenje osnovne pulmološke dijagnostike sprovodi se  kod djece sa osjećajem otežanog disanja, kašalj bol u sredogruđu, kod djece sa ponavljajućim bronhoopstrukcijama, poremećaji spavanja kao posljedica otežanog disanja, akutne respiratorne infekcije.

Najčešća oboljenja iz ove oblasti medicine su:

  • Infekcija gornjih disajnih puteva (Rhinopharyngitis,Tonsilitis ,Sinusitis ,Sindrom Krupa);
  • Infekcije donjih disajnih puteva (Bronhitis,Bronhiolitis,Upale pluća);
  • Astma;
  • Alergijska stanja.

Dijagnostičke procedure koje se koriste u postavljanju dijagnoze plućne bolesti kod djece ne razlikuju se mnogo od odraslih i to su: Spirometrija, Alergološka ispitivanja, Laboratorijski testovi, mikrobiološka analiza sputuma, radiogram srca i pluća. Pregled pulmologa za djecu nije traumatičan, ali je potrebno uputiti dijete na vrijeme i ne odlagati taj period upućivanja, jer zdrava pluća su zdravo dijete i sretna i harmonična porodica.

Koji su najčešći razlozi  zbog kojih roditelji dovode djecu kod pulmologa?

Infekcije disajnih puteva su  česte kod djece. Zašto je to tako? Boravak u dječjim kolektivima, kontakt sa vršnjacima iste dobe povećava mogućnost veće izloženosti potencijalnoj zarazi. U kolektivima sa starijom djecom, koja su već usvojila higijenske navike, manja je mogućnost  širenja zaraze putem prljavih ruku ekskreta iz nosa i usta te upotreba ličnih pribora za higijenu i hranjenje, koju su odrasla djeca naučila, smanjuje rizik od infekcije. Ipak, činjenica je da djece koja su u kolektivu barem dva puta godišnj, oboljevaju od respiratornih infekcija. Više od 50% djece biva upućeno u  pulmološku ambulantu  zbog akutnih respiratornih infekcija, posebno u hladnim danima tokom zime. Najčešće je to uzrast u vrtićima i predškolski uzrast. U najvećem broju uzročnik ARI su virusi. Na učestalost ARI kod djece veliki uticaj ima aero zagađenje  i pasivno pušenje tj boravak djece u prostorijama u kojoj se puši. 

Tokom ranih proljetnih dana razlog javljanja u pulmošku ambulantu mlađih naših pacijenta su najčešće tegobe sa alergijama . Opstrukcije prije svega pogoršanje Astme,  tokom virusnih infekcija, najčešće tokom jesen, proljeće. Trend porasta alergijskih stanja u djece je prisutan poslijednjih godina. Alergija na peludi, atopijkski dermatitis, urtikarije ili dermografizam su najčešće. Alergija može se pojaviti sa težim ili lakšim sipmtomima. Međutim, ono što bih željela da istaknem  jeste značaj razlikovanja alergije od viroze. To je veoma bitno za svakog roditelja.

Simptomi su slični, ali razlika je u trajanju. Kod alergije tegobe traju duže ili se ponavljaju često u određeno doba godine (cvjetanje). Astma je najčešća hronična bolest dječijeg uzrasta, a učestalost Astme se i dalje povećava. Razlog za povećanje učestalosti su najčešće faktori vanjske sredine (alergeni, zagađivači, česte infekcije). O samoj Astmi se može mnogo govoriti, pisati, ali ono što je ključno i želim da roditelji mališana oboljelih od Astme uvijek imaju na umu jeste značaj redovnog  i pravilnog korištenja propisane inhalatorne terapije. Nema odustajanja od terapije po vlastitom nahođenju, samo uz konsultaciju ljekara i ako to ljekar i samo ljekar  odobri. Astmatičari mogu i trebaju da se bave sportom (amaterski ili takmičarski), ali pod određenim uslovima (premedikacija,zagrijavanje ,intervalni trening) .

Da li postoji određeno doba godine kada su posjete dječijem pulmologu učestelije?

U našu pulmološku ambulantu posjeta djece pacijenti je tokom cijele godine. Istina, postoje period fluktuacije i naravno da je zima i hladni dani period godine kada su djeca pacijenti u nešto većem broju u odnosu na ostale periode godine.

Kako vremenske prilike utiču na pojavu respiratornih tegoba?

Vlaga, hladan zrak, promjene  temperature zraka, početak grejne sezone, zagađenost zraka, povećana koncentracija ozona, polena, spora, glivica, hemijskih čestica su komponente koje utiču na zdravlje respiratornih organa. Zima, hladni dani su period godine koji pogoduje razvoju respiratornih infekcija. Razlog tome je manja izloženost svježem vazduhu, manjak prirodne svjetosti, Sunce (slabiji imunološki odgovor), boravak u zatvorenim prostorijama. Šta možemo učiniti? Obratiti pažnju na kvalitet zraka u vašem gradu, mjestu te se ponašati u skladu sa tim. Prekriti šalom usta i nos, kod preosjetljivih na hladan zrak. U slučaju pogoršanja plućnih tegoba i bolesti javiti se ljekaru. Uzimati odgovorajuće suplemente (Vit C, cink, selen). U proljeće i ljeto imamo povećanu polenozu, povećano UV zračenje, prisustvo ambrozije, korova i ostalih biljaka faktori su pogoršanja alergije i Astme. Šta se savjetuje? Praćenje polenskog kalendara, voditi računa o higijeni usta, nosa kod djece, higijena  životnog prostora, uvođenje neophodne terapije pod kontrolom pedijatra adekvatna zaštita od sunca.

Šta biste savjetovali roditeljima?

Biti roditelj je velika odgovornost. Ono što bih željela da poručim svim roditeljima jeste “GRLTE SVOJU DJECU”, jer dodiri su važni. Budite im inspirativni, iskoristite njihovu radoznalost i uputite ih ka  zdravim  životnim navikama, ka sportu. Neka uče od Vas kao od dobrih primjera. Inspirišite ih prirodom i zdravljem. Ono što bih željela iskoristiti u ovom trenu jeste da naglasim i značaj prirodne kozmetike u higijeni mališana. Tako da neka to možda bude tema za neki drugi razgovor ili za razmišljanje roditeljima.