SPONZORI I PARTNERI DOGAĐAJA

Pitanja i odgovori-Ginekologija

Dr. Darko Marković

Specijalista ginekologije i akušerstva

Biografija

Dr. Darko Marković, spec. ginekologije i akušerstva, rođen je 1969. godine. Diplomirao na Medicinski fakultet, Univerzitet u Kragujevcu. Specijalizaciju iz oblasti ginekologije i akušerstva završio na Univerzitet u Beogradu. Od 2014. zaposlen u ZU Specijalistički centar „Kuća Zdravlja„ Bijeljina kao direktor i dr medicine – spec. ginekologije i akušerstva.

Pitanja i odgovori dr. Marković

Pitanje, Ljiljana: „Trudna sam 36+4 beba je poprijeko postoji li mogućnost da se do poroda okrene?“
Odgovor, dr. Marković: „Naravno da postoji mogućnost da se beba tokom trudnoće okrene. Ali ako ostane poprijeko, to je apsolutna indikacija za završavanje porođaja carskim rezom. Preporučujem Vam da se malo više krećete, da bi olakšali okretanje. Pozdrav.“
Pitanje, Jasna: „Poštovani doktore, šta preporučujete za bolju krvnu sliku? Naime, kako trudnoća odmiče moji nalazi krvi su sve lošiji.“
Odgovor, dr. Marković: „Željezo je jedini oligo elemenat koji ljudski organizam ne stvara, nego se mora unositi ishranom ili pijenjem preparata željeza. Preporuke: jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku. Pozdrav.“
Pitanje, Mirela: „Poštovanje doktore, šta preporučujete za željezo baš mi je loše?“
Odgovor, dr. Marković: „Željezo je jedini oligo elemenat koji ljudski organizam ne stvara, nego se mora unositi ishranom ili pijenjem preparata željeza. Preporuke: jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku. Pozdrav.“
Pitanje, Lejla: „Poštovanje doktore. Sada sam u 20-toj sedmici trudnoće radili smo 4D ultrazvuk rekli su mi da je sve u najboljem redu sa bebom. Prije ove trudnoće imala sam dvije kiretaže. Jednu u 9. sedmici drugu u 12. sedmici i prosto me još uvijek drži strah da nešto nije uredu. Koliko se može vjerovati 4D ultrazvuku? Da li mogu biti mirna da je zaista sve ok sa bebom? I inače sam anemična. Trenutno koristim neki sirup po preporuci doktor koji vodi trudnoću ima li još nešto sto bi mi poboljšalo krvnu sliku? Unaprijed hvala.“
Odgovor, dr. Marković: „Željezo je jedini oligo elemenat koji ljudski organizam ne stvara, nego se mora unositi ishranom ili pijenjem preparata željeza. Preporuke: jesti hranu bogatu željezom (spanać, zelje, cvekla, sok od aronije, sok od cvekle, konjsko meso) i pored toga piti preparate koji su bogati željezom, npr. Heferol tbl 2×1 ili Tothema amp 2×1. Oba preparata piti sat vremena poslije obroka i tako 30 dana, potom kontrolisati krvnu sliku. Ne postoji apsolutna tačnost nijednog ultrazvučnog pregleda, ali sa velikom vjerovatnoćom 4D snimak pokazuje da je morfologija ili izgled ploda uredan, tako da morate vjerovati svome doktoru da je beba u redu i biće sve u redu. Uživajte samo u trudnoći! Pozdrav.“

Pitanje, Emina: „Poštovani doktore, koliko su opasni proteini u urinu, ukoliko je pritisak normalan i dijetalna ishrana bez soli i slatkiša, trenutno 35 sedmica? Hvala unaprijed.“
Odgovor, dr. Marković: „Ako je krvni pritisak uredan i ako jedete hranu kako ste naveli, onda proteini u urinu ne bi trebali da budu problematični. Pratite svakog dana vrijednosti krvnog pritiska, a jedite malo više kuvanog mesa (najbolje pileće bijelo meso), da bi se nadoknadile male vrijednosti proteina koji se gube mokraćom. Ako nemate otoka na potkoljenicama, nemate razloga za brigu. Samo obavljajte redovnu kontrolu krvnog pritiska. Pozdrav.“
Pitanje, Lejla: „Još jedno pitanje nešto što me jako muči imala sam dva carska ovo će mi biti treći. Redovno slušam da sam luda što sam se odlučila na treći da je jako rizičan. Koliko je zaista rizičan treći carski? Razmak između prvog i drugog carskog je 3 god i sada treći nakon 4 godine.
Odgovor, dr. Marković: „Treći carski rizik je jednako rizičan kao i prvi i drugi. Moja supruga je rodila troje djece na carski rez u roku od 4 godine. Time sam Vam sve odgovorio. Neka Vam je sa srećom! Pozdrav.“ 

Pitanje, Ivana: „Poštovani, da li trudnički polip (decidualni) nestaje prilikom samog porođaja? Hvala.“
Odgovor, dr. Marković: „Da, tako bi trebalo da bude da trudnički polip nestane prilikom porođaja. Pozdrav.“
Pitanje, Adnela: „Poslije prvog poroda nakon 2 sedmice rađena mi je kiretaža zbog posteljice jer je ostalo malo. Međutim nakon drugog poroda, rađena mi je opet kiretaža zbog posteljice jer se kidala, tako mi je doktor rekao. Razlog zašto dolazi do toga mi nisu rekli tačno ništa. Pa u strahu sam da će i nakon trećeg poroda opet doći do istog. Zanima me vaše mišljenje?“
Odgovor, dr. Marković: „Tokom trećeg porođaja može da se desi ponovna kiretaža posteljice, ali i ne mora. Treba sačekati da se završi prirodno odljubljivanje posteljice nakon porođaja, nakon takozvane porođajne faze i kad se porodi posteljica, vidjeti da li je ostalo šta ili ne u materičnoj šupljini. Ako je ostao koji dio posteljice (kotiledon), onda se odradi ručna revizija materične šupljine i time bi se trebala izbjeći kiretaža. Nakon porođaja, obavezno pratiti krvarenja. Ako su krvarenja obilna i dugotrajna, treba posumnjati na zaostalu posteljicu, koja se UZV pregledom može uočiti. U tom slučaju je potrebna ponovna kiretaža.“
Pitanje, Sanela: „Poštovani, prvo da pohvalim temu, predavanja ali i predavača. Zaista korisne informacije. Ono sto mene zanima je kada se javiti u porodilište, kako znati pravi momenat? Hvala unaprijed na odgovoru.“
Odgovor, dr. Marković: „U porodilište se javljate ako pukne vodenjak i počne da curi plodova voda iz vagine. Tada legnete 10-15 min da iscuri tečnost koliko treba da iscuri, kako bi beba zauzela položaj nad porođajnim kanalom i da ne bi između glave bebe i porođajnog puta „uletila“, ne daj Bože, pupčana vrpca. Nakon preležanih 10-15 min idete u porodilište, bez žurbe i panike. Ali, ako ne pukne vodenjak, onda su znak da se ide u porodilište i da se završava porođaj: očekivani datum porođaja i pretporođajne pojave, a to su materični naponi i kontrakcije koje se javljaju svakih 30 min i kraće. Sve vrijeme dok čekate porođaj morate da osjetite svoju bebu. Materične kontrakcije su naponi koji traju nekoliko sekundi i što se češće javljaju i što duže traje vremenski interval boli, to je znak da je porođaj blizu. Simptomi da je porođaj blizu: imate osjećaj velikog pritiska na debelo crijevo i čmar, i osjećaj kao da će nešto da ispadne iz Vas. Pozdrav.“
Pitanje, Amela: „Kod nas neće da pregledaju ženu nakon 40 dana nakon poroda jer štrajkaju.“
Odgovor, dr. Marković: „Nažalost, ali to može da znači i da niste hitan slučaj. Obično se pregled obavlja 6-8 nedjelja (40-60 dana) nakon porođaja. Tako da imate još vremena. Pozdrav.“
Pitanje; Tijana: „Dr Marković kralj, prvi put slušam. Divno!“
Odgovor, dr. Marković: „Hvala! Pozdrav.“
Pitanje, Lejla: „Nažalost doktori požuruju porod, kada bi svi razmišljali kao Vi bila bi drugačija iskustva. Divno predavanje.“
Odgovor, dr. Marković: „Hvala, divno zapažanje. Sve treba da ide prirodnim tokom, naravno uz redovno praćenje trudnice i tonova ploda. Zato se to zove spontanti porođaj i najbolje je kad prilikom porođaja ne treba pomoć doktora, nego samo asistencija babice. Doktor treba da stupi u pomoć prilikom porođaja samo ako dođe do komplikacija prilikom spontanog porođaja.“
Pitanje, Adna: „Svaka Vam čast za dostupnost 24/7 svojim pacijenticama. Nažalost nemam takvo iskustvo sa svojim ginekologom
Odgovor, dr. Marković: Žao mi je što je tako. Savjet ne oduzima puno vremena, a mnogo znači pacijentima, naročito trudnicama. Pozdrav.“
Pitanje, Eldina: „Može li epiduralna i kod prirodnog(vaginalnog) porođaja, ili je to praksa samo kod carskog?“
Odgovor, dr. Marković: „Naravno da može, epidural i ide tokom prirodnog (vaginalnog) porođaja. To se zove bezbolni porođaj. Spinalna anestezija ide kod carskog porođaja. Pozdrav.“
Pitanje, Minela: „Da li nam možete nešto više reći o epiduralu?“
Odgovor, dr. Marković: „To je pitanje za anesteziologa. Ali iz mog iskustva, to je dobra stvar uz dobrog anesteziologa i ginekologa koji kao tim djeluju u takvoj situaciji i završavaju porođaj na bezbolan način. Prvi put sam takav porođaj vidio u Finskoj 2003. godine, što znači da se u Evropi primjenjuje već 20 godina. To je moja maksimalna preporuka za završetak porođaja. Pozdrav.“
Pitanje, Mirna: „Pozdrav, odlično predavanje. Kad se već priča o širenju zdjeličnih kostiju tijekom trudnoće. Od 10tt imam povremene, a od 14 tt gotovo svakodnevne bolove u zdjelici i kukovima (nema boli u trbuhu). Sitne sam građe. Je li to normalno ili se treba zabrinuti? Moj doktor me uputio samo na praćenje boli.
Odgovor, dr. Marković: „Apsolutno se slažem sa doktorom. Preporučujem da se redovno pratite, da odmarate, da se ne naprežete puno, lagane šetnje i pratite da nemate osjećaj pritiska na debelo crijevo, niti u krstima. Normalno je da se tokom trudnoće šire karlične kosti. Što više raste trudnoća, bolovi su prisutniji. Pozdrav.“ 
Pitanje, Rada: „Da li su dozvoljene stomatološke intervencije u trudnoći, primanje anestezije za manju intervenciju?“
Odgovor, dr. Marković: „Naravno da su dozvoljene stomatološke intervencije i to je skoro pa obavezno u trudnoći, jer pokvaren zub stvara bol, otrove koji putem cirkulacije dolaze do beba i oštećuju plod. Zato preporučujem redovne kontrole kod stomatologa, redovne popravke zuba uz apsolutnu primjenu lokalnih anestetika, uz napomenu da niste alergični na anestetik. Pozdrav.“
Pitanja, Nadina: „Poštovanje doktore, u 17 sedmici sam bila pozitivna na COVID 19?“
Odgovor, dr. Marković: „Nadam se da ste sada dobro. Za sada nemamo velikih naučnih istraživanja o Covid-19, ali izgleda da prema svim dosadašnjim medicinskim saznanjima ne oštećuje plod. Samo uz redovne kontrole ultrazvuka i laboratorijskih analiza kod svog ginekologa nemate mjesta za brigu i paniku.
Pozdrav.“
Pitanje, Minela: „Pozdrav, vrlo zanimljivo i edukativno predavanje, veliko hvala. Na dosta mojih pitanja i dilema ste već dali odgovore u toku predavanja, ali zanima me slijedeće: Trenutno sam u šestom mjesecu trudnoće, imam hipotireozu i inzulinsku rezistenciju već dvije godine, zanima me koje laboratorijske parametre je potrebno pratiti s obzirom na postojeće dijagnoze? Ginekolog koji vodi trudnoću ništa od laboratorijskih pretraga ne predlaže, a to me zabrinjava. Jedino endokrinolog i dijabetolog traži nalaze hormona štitne žlijezde, glukoze na tašte i HbA1c ( kontrole su na svaka tri mjeseca). Unaprijed hvala na odgovoru.“
Odgovor, dr. Marković: „Prvo što morate je da vodite računa o ishrani na pravilan način, po određenom jelovniku. Dakle, na 2,5 h 5 puta dnevno ručati (npr. oko 9h doručak, potom za 2,5h lagana užina, pa za 2,5h ručak, pa za 2,5h lagana užina i opet za 2,5h laganija večera). Time postižete kontinuitet lučenja insulina iz gušterače ili pankreasa, što blagotvorno utiče na Vašu insulinsku rezistenciju. Redovno kontrolišete laboratorijske nalaze, na svakh 4-6 nedjelja raditi: urin, kompletnu krvnu sliku, šećer u krvi, željezo u serumu i CRP. A kod endokrinologa i dijabetologa obaviti kontrole u skladu sa njihovim preporukama, a sve to u skladu sa Vašim ginekologom koji vodi Vašu trudnoću. Pozdrav.“Pozdrav.“ 
Pitanje, Anela: „Zanima me nalaz D dimer, koji su parametri normalni u trudnoći, a za koje je već parametre potrebna terapija?“

Odgovor, dr. Marković: „Zavisno od laboratorije jer nisu svugdje iste referentne vrijednosti. Ako je gornja granica do 500: Nivo D dimer-a u početnoj trudnoći mora biti ispod 500 ili oko 500, do 15. nedjelje i to je prihvatljivo. Poslije on u trudnoći raste i može da dođe do 1500 što je u 3. trimestru prihvatljivo. Inače, ovo je pitanje za hematologa koji propisuje terapiju, tako da ako imate ovaj problem, trebate redovno provjeravati D dimer i posjećivati hematologa. Do posjete hematologu, ako imate problem sa povećanim D dimer-om, slobodno uzmite Aspirin tbl 75mg ili Midol tbl 75 mg 1x dnevno, pod uslovom da nemate nikakvo krvarenje. Pozdrav.“
Pitanje, Amela: „Poštovanje doktoru i Vama. Zanima me doktorovo mišljenje o prirodnom porodu, uz prisutne Česte aritmije tokom trudnoće . da li je to otežavajuća stvar za porod?“

Odgovor, dr. Marković: „Obavezna kontrola kod specijaliste interniste ili kod subspecijaliste kardiologa koji će, na osnovu Vašeg stanja i stanja Vašeg srca, dati konačan sud kako da se završi trudnoća na prirodan način ili carski rez. Ginekolog uz njegovo mišljenje i na osnovu Vašeg akušerskog stanja planira kako će se završiti porođaj. Pozdrav.““
Pitanje, Mirsada: „Poštovanje, 32 sam nedjelja grlić maternice je 29mm. Savjet? Preporučeno mi je mirovanje, da li je to samo dovoljno, jer ne mogu bas strogo mirovati stalno?“

Odgovor, dr. Marković: „Odgovor, dr. Marković: „U redu je da lagano prošetate tokom trudnoće, uz obavezno vođenje računa da ne dižete ništa teško, da se ne naprežete. Kad možete – sjednite, kad možete leći – Vi legnite. I bilo bi dobro da možda uzmete i trudnički pojas, čime podižete stomak i time smanjujete pritisak na grlić. Pojas nosite samo preko dana, a dok spavate ili dok ležite, nema potrebe da ga nosite.
Pozdrav.“ “
Pitanje, Adna: „Poštovani doktore, Da li ste upoznati sa endometriozom, imam dvije ciste na jajnicima. Da li se ciste mogu riješiti carskim porodom, jer pri samom naprezanju i prije trudnoće ciste su užasno bolile, zbog toga se iskreno jako plašim prirodnog poroda?“

Odgovor, dr. Marković: „Moguće je ukloniti ciste prilikom carskog reza (to je prosta stvar). Sve to morate dogovoriti sa ginekologom koji će Vas porađati i pitati ga da li on može to da uradi. Ako se planira carski rez, ako nije neka urgentna situacija, onda ginekolog koji operiše ima vremena da, kad izvadi bebu, zašije matericu, zaustavi krvarenja, ukloni endometriotične ciste, ali pod uslovom da ne dođe do rasijavanja njihovog sadržaja po trbušnoj duplji. Preporučujem da se obavezno javite Vašem ginekologu za dalje preporuke. Pozdrav.“ “
Pitanje, Munevera: „Ja imam problema sa trombofilijom. D dimer sam radila i sada u 39 sed. On je 2400 koristim clexan 0.6 i 0.4. Da li povišen D dimer poslije porođaja može uticati i na bebu?“

Odgovor, dr. Marković: Nalaz D dimer-a se radi i kod bebe nakon porođaja. Ako su uredne vrijednosti nalaza, ne mogu uticati na bebu. A Vi nakon porođaja još 6 nedjelja koristite Clexane po šemi. Pozdrav.“ “
Pitanje, Ivana: „Poštovanje, neki preporučavaju češće spolne odnose iza 37. sedmice trudnoće. Je li dobro ubrzavati porod na taj način?“

Odgovor, dr. Marković: „Nakon 37. nedjelje trudnoće nema kontraindikacije za polne odnose (sperma koja se izlije u vaginu ima kontraktilno dejstvo na mišiće materice i može da dovede do kontrakcije materice, te do prirodnog porođaja). Pozdrav.“ “
Pitanje, Ajla: „U početku razgovora ova divna gospođa kaže da će predavanje trajati sat i pol do 2. Jao rekoh ko će toliko slušati dugo. Međutim divno je slušati doktora ne prekidamo do kraja. Inače imam djevojčicu od 3.5 godine, sada sam 27 sedmica trudnoće. Prvi porod beba je bila teška 4100g prirodno rođena, sada imam brigu da će i druga beba biti krupna.“

Odgovor, dr. Marković: „Neka je Vaša beba živa i zdrava! Njoj je sestra od 4100g napravila put, tako da će ona proći bez problema. Obično je drugi porođaj uvijek lakši. Pozdrav.“ “
Pitanje, Nadina: „Poštovanje doktore, u 17 sedmici sam bila pozitivna na COVID 19. Doktor mi je propisao clexane injekcije koje primam svaki dan do kraja trudnoće. Da li te injekcije mogu naštetiti bebi? Trenutno sam 30 sedmica i beba je okrenuta na zadak, već 2 mjeseca stoji tako i uopšte ne mijenja položaj, postoji li šansa za vaginalni porod?“

Odgovor, dr. Marković: „Clexane ne može naštetiti bebi, a beba okrenuta na zadak naravno da ima šanse za prirodni (vaginalni) porođaj – to zavisi od iskustva, znanja i umijeća ginekologa koji Vas porađa. Mada, prema posljednjim instrukcijama koja vladaju u svijetu, bebe okrenute na zadak se rađaju na carski rez, baš iz razloga da se majka i beba ne bi mučili tokom prirodnog porođaja. Pozdrav.“ “
Pitanje, Dijana: „Da li se može raditi mamografija tokom dojenja?“

Odgovor, dr. Marković: „Mamografija tokom dojenja se ne preporučuje zbog zračenja. Pozdrav.“ “
Pitanje, Sabina: „Sve pohvale doktoru i na ovako lijepom i smirujućem predavanju. Rijetki su ovakvi doktori, hvala Vam.“

Odgovor, dr. Marković: „Bilo je zadovoljstvo. Hvala.“

Pozdrav.“


 

 

Prof. Dr. Sci. Adem Balić

Subspecijalista fetalne medicine i obstetricije

Biografija

Prof. dr. sci. Adem Balić, poznat je kao autor “Trudničke knjižice” koja je u praktičnoj primjeni skoro 25 godina. Urednik je i autor univerzitetskog udžbenika “Perinatologija”. Pionir je mjerenja nuhalnog zadebljanja i fetalnog skrininga na kraju III trimestra i 3D/4D ultrazvuka na našim prostorima, ali i šire. Član je tima koji je uveo vantijelesnu oplodnju na naše prostore, te rođenje preko 500 beba. 10 godina je bio Načelnik dispanzera za zdravstvenu zaštitu žena i trudnica u Domu zdravlja u Tuzli, a od 2012. načelnik Ginekološke ordinacije “Dr Balić”. Jedan je od osnivača Ljekarske komore TK

Pitanja i odgovori Prof. Dr. Sci. Adem Balić

Pitanje, Melisa: „Ako je mjerenje nuhalnog zadebljanja pokazalo da je sve uredu (11 sedmica.), da li je potrebno obaviti još neke dodatne testove kako bi se utvrdilo da beba nema određene anomalije? Hvala!“
Odgovor, dr. Balić: „To je bilo rano za mjerenje jer beba nije imala ni 5cm to treba ponoviti u XIV nedjelji na ekspertnom UZ pregledu.“
Pitanje, Bojana: „Pitanje za doktora! 9. sam mjesec trudnoće, od početka mi je češće rađen UZ na svakih 14 dana prvi trimestar, a ostatak trudnoće na svake 3 sedmice, zbog visoko rizične trudnoće. Da li tako česta upotreba UZ šteti bebi? Hvala.“
Odgovor, dr. Balić: „Ja nekad radim i češće sve zavisi kakav je problem, ali nije štetno.
Pitanje, Jovanka: „U kojoj sedmici trudnoće je najbolje da se uradi ekspertni ultrazvuk?“
Odgovor, dr. Balić: „XIV nedjelja je idealna ali može i XII i XIII.“
Pitanje, Sanja: „Pitanje za doktora, šta određuje kada će se raditi carski rez 37. 38. ili 39. sedmica... da li je beba dovoljno zrela i u 37. i 39. sedmici?“
Odgovor, dr. Balić: „To određuje više faktora a najviše doktor koji vodi porođaj koji procjenjuje šta je najbolje i za vas i za bebu.“ 
Pitanje, Lejla: „Imala sam kiretažu u 9. sedmici rečeno mi je da se plod ne razvija i da srce ne kuca sad sam trudna 5 sedmica kada je najbolje raditi pretrage i koja je šansa da mi se ponovo desi isto? Hvala.“
Odgovor, dr. Balić: „To se uobičajeno radi odmah poslije prekid trudnoće ali nikad nije kasno. Prvo se treba uradti 3D UZ pregled, pa hormoni, pa test na trombofiliju i OGTT i inzulinemija, TORCH i ACA.“
Pitanje, Adna: „Da li je pravo vrijeme za ekspertni ultrazvuk početak 13 sedmice?“
Odgovor, dr. Balić: „Jeste to je pravo tj. idealni vrijeme kad je beba veličine oko 7cm.“
Pitanje, Tamara: „ 32 sam sedmica. U 29. sedmici su mi se pojavila mala odstupanja u razvoju bebinog stomačić a u odnosu na ostalo za nekih 10 dana do 2 sedmice. Jučer na pregledu je bilo nekih 10 dana. Koristim clexan od početka trudnoće i predlažu mi da odradim antixa. Da li mislite da je to alarmantno i da treba da se reaguje na još neki način?“
Odgovor, dr. Balić: „To je početni zastoj u rastu ploda. Tu se hitno moraju uraditi osnovni nalazi, procjena težine bebe i mjerenje protoka u glavnim krvnim sudovima. Ležanje na lijevom boku je jedna od terapijskih mjera a uzrok može biti i prekomjerni prirast u težini trudnice.“
Pitanje, Emina: „Pozdrav, mene zanima da li je pouzdan da će do kraja trudnoće sve biti uredu sto se tiče anomalija jer se relativno rano radi? Hvala puno.“
Odgovor, dr. Balić: „Za velike anomalije da, ali za male ne. To je kao da me pitate da li ću živjeti 100 godina jer sam sad zdrava. Taj pregled da je realne izglede da će biti tako, a pregledi se rade svi mjesec jer se uvijek može desiti nešto nepredviđeno.“
Pitanje, Irma: „Da li ima neki test koji bi kasnije mogao pokazati neku anomaliju, iako je double test bio uredan?“
Odgovor, dr. Balić: „Ekspertni ultrazvučni pregled se uvijek može uraditi a kao što sam rekao na predavanju double test ukazuje na genetske a ne morfološke greške.
Pitanja, Laura: „Pitanje za doktora, koja je cijena prenatalnih testova.“
Odgovor, dr. Balić: „Kod nas je NIFTY basic 800 KM a standard 1000 KM. Mi ne uzimamo nikakvu maržu za sebe, a inače oni su pojeftinili svugdje u svijetu.“
Pitanje Badema: „Poštovani, Hvala što organizujete ovakve susrete! Da li je potrebno raditi 3D ili 4D snimak u 23. sedmici trudnoće, ako na 2D UZ pregledu izgleda sve uredu?“
Odgovor, dr. Balić: „Potrebno je uraditi malo detaljniji pregled srca i mozga, sa 3D tehnologiju to je mnoge moćnije ali to se može uraditi na bilo kom aparatu.“
Pitanje, Nisveta: „Do kad može da se mjeri nuhalno zadebljanje? Svi znamo da se pojavilo dosta testova koji se rade u trudnoći. Neki su jako skupi a da li su 100% pouzdani često se pitamo?Koje Vi preporučujete?“
Odgovor, dr. Balić: „Može se mjeriti dok beba ne pređe 84 mm. NIFTY je najbolji a kod nas je cijena samo 800 KM jer ne uzimamo maržu nikakvu.“

 

Dr. Eldar Mehmedbašić

Specijalista ginekologije i opstetricije

Biografija

Dr Eldar Mehmedbašić, Specijalista ginekologije i opstetricije. U Zavodu Mehmedbašič obavlja poslove i zadatke specijaliste ginekologije i opstetricije. Zahvaljujući kontinuiranoj edukaciji i usavršavanjem tehnika i procedura neophodnih za kvalitetno obavljanje svakodnevnih zadataka po savremenim principima struke učestvuje u rutinskim i ekspertnim kontrolama svih faza trudnoće. Provodi sve dijagnostičke procedure prenatalne dijagnostike, sofisticirane ultrazvučne, laboratorijske i druge pretrage koje traži algoritam kontrole trudnice i fetusa. Provodi dijagnostičke procedure na detekciji tumora genitalnih organa, angažovan je u postupcima dijagnostike i terapije bračne neplodnosti.

Pitanja i odgovori Dr. Eldar Mehmedbašić

Pitanje, Amina: „Poštovani, da li je gljivica candida štetna u trećem trimestru? Radila sam bris 36 tt i utvrđena mi je candida. Na pregled idem ove sedmice.”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, candidu trebate liječiti vaginaletama Canesten 1×1 tri noći uzastopno. Poslije provedene terapije je potrebno uraditi kontrolni bris. Svaka infekcija, pa i gljivična, može se sa grlića materice prenijeti na plod i zato je treba tretirati.”
Pitanje, Indria: „S obzirom na to da nastupa mjesec posta da li bih ja kao trudnica koja se nalazi u 31-oj sedmici mogla postiti?“
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, u trećem trimestru trudnoće možete postiti, s tim da morate obratiti pažnju da se ne dovodite do maksimalnih granica svojih mogućnosti. U praksi to znači da možda nećete moći svaki dan postiti. Napominjem, generalno za plod nije dobro da ima velike oscilacije u dotoku hranjivih materija.”
Pitanje, Maja: „Da li preporučujete da otac bude na porodu?”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, dogovor sa partnerom i njegova želja da bude na porodu je ključna, tj. najbolje ćete vas dvoje shvatiti da li je dobro da vaš partner prisustvuje porodu. Ako se donese odluka da prisustvuje, moraće uraditi briseve nosa i guše kako bi zdrav ušao u porođajnu salu. Sve ostale tehničke detalje vezano za prisustvo partnera na porodu, morate dobiti u porodilištu gdje ćete se porađati.”
Pitanje, Šejla: „Trudnoća i dojenje djeteta starijeg od godinu dana. Interesuje me stav doktora?”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Stav je da se polako prekida sa dojenjem. Cilj je da Vaš organizam usmjeri energiju za podršku aktuelnoj trudnoći. Način smanjenja dojenja iskoordinirajte sa vašim pedijatrom. Krajnja mjera je da se daju lijekovi koji zaustavljaju stvaranje mlijeka.”
Pitanje, Almedina: „Mene zanima da li trudnica može da posti? Nalazim se u 38-oj sedmici trudnoće, sve je uredu, dobro se osjećam. Može li post loše utjecati na bebu?”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, u trećem trimestru trudnoće možete postiti, s tim da morate obratiti pažnju da se ne dovodite do maksimalnih granica svojih mogućnosti. U praksi to znači da možda nećete moći svaki dan postiti. Napominjem, generalno za plod nije dobro da ima velike oscilacije u dotoku hranjivih materija.”
Pitanje, Dijana: „Sedam dana sam do termina. Imam nekoliko dana pojačan sekret, da li je to opasno?“
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, potrebno je da uradite cervikalne briseve ili da preventivno upotrijebite Neopenotran vaginalete 1 uvečer 7 noći. S obzirom na to da ste neposredno pred termin, o ovome se konsultujte sa nadležnim ginekologom.”
Pitanje, Adisa: „Da li se smiju raditi vježbe iako je bebina glavica nisko? Rečeno mi je na jučerašnjem pregledu da je položaj glavice nisko.”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, ukoliko je grlić materice dovoljno dug (do 35mm), ako je unutrašnje ušće ”T” oblika i ne vidi se kontrakcija materice, umjerena fizička aktivnost ne bi trebala biti problem. Ovo možete znati jedino ako uradite cervikometriju.”
Pitanje, Džermanina: „30 sedmica trudnoće, u pitanju je placenta previa, beba naprednija 7-10 dana od samog početka, OGTT rađen, šećer nešto malo povišen, na dijeti od prošle sedmice zbog toga. Plodna voda je uredna, protok kroz pupčanik odličan, kao i sve ostalo. Kolika je vjerovatnoća prijevremenog poroda u odnosu na iznošenje trudnoće do termina? Postoje li neke posebne upute i savjeti za dalji tok trudnoće zbog prednjačeće poateljice?”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Prednjačeća posteljica određuje način poroda. Ako u potpunosti prekriva unutrašnje ušće grlića materice, jedini način je porod carskim rezom. Što se tiče veličine bebe, s obzirom na to da je od početka beba nešto veća, vjerovatno se radi o starijoj trudnoći. Ako vrijednosti OGTT 5,1 mmol/l, nakon sat vremena 10 mmol/l, i nakon dva sata 8,5 mmol/l, radi se o gestacijskom dijabetesu i zbog toga je potrebna konsultacija dijabetologa. Iz navedenog ne vidim rizik prijevremenog rađanja.”
Pitanje, Nataša: „Da li potrebno piti prentalne vitamine ako su nalazi dobri i ako se dobro osjećam?”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Da bi nalazi ostali dobri potrebno je piti prenatalne dodatke ishrani.”
Pitanje, Tamara: „29. sedmica trudnoće, bebica nisko i kasni 9 dana. Propisan 1×1 utrogestan i mg direkt. Koji je stav doktora o utrogestanu u trećem trimestru?”
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Stav o bilo kojoj terapiji zavisi o dužini grlića materice, kvalitetu unutrašnjeg ušća i postojanju kontrakcija. Terapija (Duphaston, Utrogestan i Mg) se na osnovu ovih parametara može povećavati, smanjivati ili isključiti. Ako postoji rizik od prijevremenog rađanja, bebi se daju lijekovi za sazrijevanje pluća. Da biste znali u vašem slučaju šta je potrebno, trebate uraditi cervikometriju.”
Pitanje, Rajka: „Šta znači ako je kod majke u brisu izolovana streptokoka (kliconoša)? Da li je tada bolje ići na prirodan porod ili carski rez? I ako je težina bebe preko 4200 grama da li se preporučuje carski rez? Hvala“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Streptokok u nosu majke zahtijeva antibiotsku terapiju (antibiotske kapi za nos). Cilj je izliječiti majku prije poroda. Na taj način preveniramo infekciju koja bi se sa majke mogla prenijeti na bebu (prilikom podoja). Streptokok u nosu nije indikacija za carski rez. Težina bebe od 4200 grama nije apsolutna indikacija za carski rez. Međutim, potrebno je uzeti u obzir sve aspekte (dimenzije zdjelice, konstitucija majke, angažovanje bebe).“ 
Pitanje, Anja: „Da li vaginalni ultrazvuk može naštetiti bebi u prvom trimestru?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Vaginalni ultrazvuk ne može naškoditi plodu. Naprotiv vaginalnim ultrazvukom mnogo ranije u odnosu na abdominalni ultrazvuk možemo dobiti informacije o zdravlju ploda i zdravlju ostalih elementa rane trudnoće. Na taj način smo u prilici da, ako je to potrebno, ranije liječimo i spriječimo komplikacije koje se mogu desiti u ranoj trudnoći. „vor, Dr. Mehmedbašić: „Streptokok u nosu majke zahtijeva antibiotsku terapiju (antibiotske kapi za nos). Cilj je izliječiti majku prije poroda. Na taj način preveniramo infekciju koja bi se sa majke mogla prenijeti na bebu (prilikom podoja). Streptokok u nosu nije indikacija za carski rez. Težina bebe od 4200 grama nije apsolutna indikacija za carski rez. Međutim, potrebno je uzeti u obzir sve aspekte (dimenzije zdjelice, konstitucija majke, angažovanje bebe).“
Pitanje, Bojana: „Da li trudnica koja prima clexan i ima skoliozu može dobiti epiduralnu anesteziju? Hvala!“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Upotreba Clexana nije prepreka za epiduralnu anasteziju. Procjena anesteziologa je ta koja će odrediti da li je moguće aplicirati kateter za epiduralnu anesteziju što bi eventualno mogao biti problem zbog skolioze.“
Pitanje, Irma: „Ukoliko je na testu pokazan rizik od neke genetske bolesti, postoji li išta što se može uraditi da se taj rizik smanji ?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Povećan rizik za hromzomske bolesti ploda kazuje da je vjerovatnoća da beba ima bolest hromozoma veća u odnosu na ostatak populacije. Na rizik ne možemo uticati. Naredni korak jeste da se uradi citogenatska analiza plodove vode (amniocenteza) kako bi se odredilo da li beba ima uredan broj hromozoma i da li je građa hromozoma uredna.“
Pitanje, Branislava: „Mene zanima, ako je u ranoj trudnoći dijagnostikovana rana faza stvaranja ranice na grliću, da li to može napraviti neki problem u trudnoći?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Ranica je kolokvijani naziv za proimjenu koju vidimo na grliću materice. U medicinskom smislu ona ne znači mnogo. Da bi se promjena objektivizirala potrebno je uraditi kolposkopski pregled. Pregled nije invazivan tako da se može uraditi i tokom trudnoće. Na osnovu kolposkopskog nalaza se možemo izjasniti koliko je opisana promjena opasna za zdravlje trudnice, odnosno možemo napraviti plan za dalje kontrole grlića materice tokom trudnoće i nakon trudnoće.“
Pitanje, Emra: „Na koji način se radi liječenje pri dijagnostici neke anomalije ploda ?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Liječenje razvojnih anomalija (poremećaji građe ploda) su mogući ako anomalija ili anomalije ne mogu ozbiljno uticati na kvalitet života ploda ili na život ploda. Liječenje se provodi operativnim tretmanima koji se rade neposredno po rođenju djeteta. Plan za takve operacije se pravi prije rođenja bebe. Ovakvi zahvati se rade u sofisticiranim centrima za majku i bebe. U novije vrijeme provode se određene operativne intervencije intrauterino (dok je beba u majčinoj utrobi). To su veoma skupe procedure i nedostupne na ovim prostorima.„
Pitanje, Jovana: „Da li u slučaju rađenja serklaža u prvoj trudnoći postoji veća mogućnost da se i u narednoj trudnoći ponovi ista procedura?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Teorijski gledajući postoji veća šansa da će serklaž opet biti potreban. Suština je šta je bio razlog za stavljanje serklaža (urođena slabost grlića materice, infekcija, kontrakcija…). U svakom slučaju u narednoj trudnoći je potrebna dodatna pažnja vezana za grlić materice (redovno mjerenje dužine grlića materice, kontrola cervikalnih briseva, terapija gestagenima).“
Pitanje, Stojanka: „Da li je rano da se beba okrene početkom 7. mjeseca? Kada se skida serklaž? Za šta tačno dufaston lijek služi?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Beba može mijenjati poziciju do 37. nedjelje trudnoće kod prvorotki, a kod višerotki i do 38. nedjelje gestacije. Serklaž je potrebno skinuti oko 37. nedjelje trudnoće jer je od tog perioda beba spremna za život izvan materice (bebina pluća su zrela). Zbog toga prestaje bojazan od prijevremenog rađanja nezrele bebe. Uloga serklaža je da spriječi prijevremeni porod! Duphaston je gestagen. Hormon koji je predstavlja podršku za trudnoću. Umanjuje kontrakcije materice, daje poršku za žuto tijelo, pogoduje održavanju trudnoće… Duphaston se također koristi i za druge ginekološke probleme koji nisu vezani za trudnoću.“
Pitanje, Edvina: „Lijep pozdrav, majka sam dječaka od 2 mjeseca, sa ginekološke strane kada je organizam ponovo spreman za trudnoću?“
Organizam oporavi od prethodne trudnoće. U sklopu pripreme za narednu trudnoću preporučeno je da uraditi nalaze kompletne krvne slike, PAPA test i vaginalne briseve, da prekinete sa dojenjem ako i dalje dojite bebu, da uradite ultrazvučni pregled sa mjerenjem debljine ožiljka ako je porod bio carskim rezom. Također, potreban je unos folne kiseline mjesec do dva prije planirane trudnoće.“
Pitanje, Ajna: „Čemu je sve namijenjen dabl test ? I da li je on siguran test? Hvala na odgovoru.“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Kombinovani skrinig ili kako se popularno govori „dabl test“ je metoda probira, selekcije kojom određujemo da li je vaša beba u povećanom riziku za nastanak hormozomskih bolesti. To su sindrormi kao što je Down Sy i sl. Test ne postavlja dijagnozu bolesti već nam sugeriše da li su potrebne dodatne dijagnostičke procedure kako bi smo rekli da li je beba hromzomski zdrava ili ne. Pouzdanost testa je dosta visoka do 75%. U novije vrijeme sve više ga mijenja neinvazivni prenatalni test koji je još precizniji u procjeni rizika.”

Pitanje, Amela: „Da li nakon urednog prenatalnog testa postoji rizik za genetaska oboljenja?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Rizik za hromzomske bolesti ploda postoji i nakon prenatalnog testa. Međutim, nakon urednog nalaza testa znamo da je rizik sveden na minimum što u praksi znači da je malo izvjesno da beba može imati problem sa građom i brojem romozoma.“
Pitanje, Elma: „Da li je polodona voda 8/4 u 35. sedmici trudnoće i 3 stepen zrelosti posteljice indikacija za raniji porod ? Hvala.“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Ovakav nalaz može ukazivati da su uslovi za bebu u materici nepovoljniji nego što bi to trebalo biti za fazu trudnoće. Da bi se stanje objektiviziralo osim navedenih parametara treba promjeriti kakav je protok krvi kroz arteriju pupčanika, protok krvi kroz arteriju bebinog mozga, također potrebno je promjeriti da li masom beba odgovara za nedjelje trudnoće, krvni pritisak majke… Ako navedeni parametri nisu povoljni ili ako imaju trend pogoršanja veći je interes ranije završiti porod.“

Pitanje, Snežana: „Pozdrav, ja sam se porodila prije 15 dana na carski rez treći put… želim pitat doktora šta znači ocjena bebe na rođenju. Jučer me sestra u domu zdravlja pitala zašto je moja beba dobila 8 od 10. Je li bilo sve u redu sa bebom? Beba je bila u redu bar su mi tako rekli, a ne znam sta znači ta ocjena?”
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „O ocjeni bebe na porodu detaljnije može reći pedijatar. To je tzv. Apgar score. Ocjenjuju se vitalni parametri bebe neposredno na rođenju tj. u prvom i petom minutu. Ocjenjuje se (boja kože, disajni pokreti, tonus mišića, da li je refleksi..). Ocjena 8/10 se sasvim dobra ocjena. Potvrda da je to zaista tako je Vaša beba koja je zdravo i dobro.“
Pitanje, Sanja: „Pozdrav, nakon koliko vremena nakon carskog reza se preporučuje ponovna trudnoća?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Godina i šest mjeseci je minimalni interval, optimalno je nakon dvije godine. Također je potrebno izmjeriti debljinu ožiljka na materici kako bi smo procijenili da li je ožiljak formiran, dovoljne debljine i kvaliteta da može izdržati narednu trudnoću.“
Pitanje, Minela: „Poštovani dr. Mehmedbašić, imam diskusherniju L2-L3 L3-L4. Pitanje za Vas: kako se ponaša kičma u stanju prirodnog porođaja? Da li se u ovakvom slučaju predlaže prirodni ili carski porođaj? Da naglasim već u 28. sedmici povremeno se oduzimaju noge na par sekundi tokom nekog rada ili šetnje. Hvala.„
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Prema opisanom izvjesno je da će porod trebati završiti operativnim putem (carski rez). Biće potreban nalaz neurologa koji će opisati trenutno stanje i dati mišljenje vezano za način poroda.“
Pitanje, Emra: „Koliko dojenje utiče na menstrualni ciklus? Može li se desiti da traje duže od 7 dana? Na pregledu je rečeno da je sve uredu.“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Dojenje utiče na menstruacijski ciklus. Hormon prolaktin koji je visok tokom dojenja direktno utiče na dinamiku ciklusa i njihovu redovnost. Dok dojite bebu teško je očekivati regularne cikluse.“
Pitanje, Irma: „Ja sam u prvoj trudnoći imala preeklampsiju. Postoji li neki način na koji bi u drugoj trudnoći mogla smanjiti rizik od ponovne preeklampsije?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Poštovana, postoji način da se prevenira nastanak preeklampsije u narednoj trudnoće. Prije svega to je kontrola krvnog pritiska, kontrola tjelesne težine, redukcija unosa soli, kontrola nova proteina u 24 h urinu.“
Pitanje, Edvina: „I mene zanima apgar skor bebe 7/8 beba rođena vakumom u 40 sedmici?„
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Apgar score procjenjuje vitalne parametre bebe (boja kože, puls, refleksi, tonus mišića, respiracije) na rođenju. Procjena ovih parametara se radi na minutu nakon rođenja i ponavlja se za pet minuta. Maksimalna ocjena je 10/10. Vaša beba je imala dosta dobre ocjene posebno jer je u pitanju porod uz pomoć vakuma. Posebno raduje druga ocjena koja je nagovještavala da se beba postepeno oporavlja. Sve upućuje da je beba dobro i da se razvija zadovoljavajućom dinamikom.“
Pitanje, Irma: „Da li eserihija pronađena u cervikalnom brisu može štetiti trudnoći? I koji čajevi se smiju piti koji pomažu pri dovođenju te bakterije u normalnu vrijednost?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Escherihia coli je bakterija koja je normalno prisutna u crijevima. Zbog bliskosti probavnog i genitalnog trakta te zbog česte promjene pH vrijednosti rodnice veoma je lako da se ista bakterija nađe u urinu ili u sluznici rodnice i cervikalnog kanala. Terapija se mora provoditi antibioticima (penicilinski ili cefalosporonski preparati) pod uslovom da niste alergični na pomenute vrste antibiotika. Uz antibiotsku terapiju potrebno je koristiti probiotike u vidu kapsula i vaginaleta. Kao podrška navedenoj terapiji možete koristiti i čaj od brusnice.“
Pitanje, Ajna: „Da li fibromi mogu spriječiti trudnoću?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Fibromi ili miomi su najčešće okrugle nakupine mišićnog tkiva. Nalaze se na različitim pozicijama unutar materice (na površini materice, u središtu mišića materice i u materičnoj šupljini). Miomi koji rastu unutar materične šupljine mogu stvarati problem zatrudnjivanju ili iznošenju trudnoće. Razlog tome jeste da miomi smanjuju prostor za bebu, uzimaju krv plodu i čine matericu osjetljivom za kontrakcije. Dijagnoza pozicije mioma može se postaviti 3D ultrazvučnim pregledom materice, histeroskopskim pregledom i MRI pregledom. Nakon razmotrene pozicije mioma donosi se odluka za eventualni operativni tretman.“
Pitanje, Nataša: „Da li se može vidjeti ultrazvukom ako je plodova voda zamućena i zašto se u 9. mjesecu ne radi ultrazvuk nego samo CTG?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Cilj pregleda u periodu od 37. nedjelje trudnoće pa do poroda 40. nedjelja trudnoće jeste da procijenimo da li su uslovi u materici dovoljno dobri za bebu. Ako procijenimo da uslovi nisu optimalni moramo inducirati „pokrenuti“ porod. Pregled koji procjenjuje kondiciju bebe zove se biofizički profil ploda. Podrazumijeva CTG pregled, ultrazvučni pregled (procjena starosti posteljice, procjena količine plodve vode, protok kroz arteriju pupčane vrpce, protok kroz krvne sudove bebinog mozga), amnioskopiju (procjenjuje boju plodve vode). Analizom navedenih parametara procjenjujemo dalje korake vezane za nastavak ili završetak trudnoće.“
Pitanja, Ruža: „Da li je spolni odnos dozvoljen u 9. mjesecu trudnoće?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Polni odnos je dozvoljen u svim fazama trudnoće izuzev ako je prethodnim pregledima konstatovano da se radi o trudnoći visokog rizika. Odnos ne bi trebao biti grub.“
Pitanje, Lea: „Pozdrav, imam urođenu displaziju kukova iako nisam nikada imala većih problema, ni nosila kajišiće. Da li je moguće poroditi se prirodno? Koje se komplikacije mogu desiti tokom prirodnog poroda radi displazije? Hvala.“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Displazija kukova je relativna indikacija za carski rez. To znači da treba uzeti u obzir stepen promjena zglobova kuka, anatomiju i funkciju zglobnih veza zdjelice sa jedne strane i veličinu bebe sa druge strane. U svakom slučaju potreban je pregled i mišljenje ortopeda vezano za navedene promjene. Na osnovu nalaza ortopeda i na osnovu uslova trudnoće nadležni ginekolog ili akušerska komisija donese odluku o načinu dovršetka trudnoće.“
Pitanje, Branislava: „Papa test je uredan kad sam saznala za ranicu?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „PAPA test i kolposkopski pregled će „ranici“ dati pravu dijagnozu. Na osnovu postavljene dijagnoze vodeći se algoritmom tretmana prekanceroznih promjena na grliću materice dobit ćete instrukcije za dalje kontrole i dodatne zahvate ako budu potrebni.“
Pitanje, Gordana: „Pozdrav. Da li je opravdano u 35. tjednu vaginalno izmjeriti bebinu glavicu, s obzirom da je beba jako nisko i ne može se dobro izmjeriti UVZ preko trbuha?
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Apsolutno je opravdano. Vaginalnim pregledom možemo izmjeriti dimenzije glavice (BPD, HC, FOD). Uz ostale ranije (preko stomaka) izmjerene dimenzije procjenjujemo masu bebe. Istovremeno mjerimo dužinu grlića materice. Na osnovu dužine grlića materice možemo procijeniti da li je izvjestan skori porod. Zaključak: imamo dvije bitne informacije za planiranje poroda: koliko je beba teška i kada možemo očekivati porod.“

Dr. Milovan Milić

Specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista steriliteta i fertiliteta

Biografija

Dr. Milić je 2017. godine u Briselu u Evropskoj akademiji za ginekološku endoskopiju stekao zvanje “Bachelor in endoscoppy” (prvi iz BiH). Član je Američke i Evropske asocijacije za ginekološku endoskopiju. Vlasnik je i direktor Privatnog porodilišta i bolnice “Jelena” Banjaluka.

Pitanja i odgovori Dr. Milovan Milić

Pitanje, Zorica: „Pozdrav doktoru, ako je prvi porod bio carski rez, da li i drugi mora da bude carski? Razlog prvog bio je krupna beba. Koje su šanse da i druga beba bude krupna?“
Odgovor dr. Milić: „Ako beba nije krupna, drugi porod se može se završiti prirodno sa vjerovatnoćom do 50%.“
Pitanje, Tanja: „I mene interesuje odgovor na Zoricino pitanje. Razlog carskog reza nije bio krupna beba već zatvoren grlić.“
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Poštovana, u trećem trimestru trudnoće možete postiti, s tim da morate obratiti pažnju da se ne dovodite do maksimalnih granica svojih mogućnosti. U praksi to znači da možda nećete moći svaki dan postiti. Napominjem, generalno za plod nije dobro da ima velike oscilacije u dotoku hranjivih materija.”
Pitanje, Nadira: „Poštovanje, zanima me da li ste se susretali da na porođaju beba dobije porođajnu traumu branhijas pareze? Kako dolazi do te porođajne traume, kakav je oporavak bebe sa ili bez posljedica?“
Odgovor, dr. Milić: „Nismo imali takvi slučajeva, savjet, tražite pomoć od fizijatra.“
Pitanje, Kasema: „Kakav je rizik za plod i majku ako je beba okrenuta na zadak kod prvorotke?“
Odgovor, dr. Milić: „Rizik je da zapne, najkrupniji dio, glavica, koja zadnja izlazi. A ako zapne može doći do traume novorođenčeta sa trajnim komplikacijama. Zato se u svijetu danas savjetuje uglavnom carski rez. Mi stariji ginekolozi smo puno fetusa porodili prirodno, a danas u mnogim bolnicama se radi isključivo carski rez (u interesu djeteta).“
Pitanje, Nataša: „Zanima me da li moram vaditi svaki mjesec krv zbog antitijela jer sam Rh -A negativna grupa, a samo sam jednom obavila Combov test za antitijela i bio je negativan.“
Odgovor, dr. Milić: „Dovoljno je na 2 mjeseca ako su negativna, do 34-36 nedjelje a poslije ne treba.“
Pitanje, Alma: „ I mene zanima da li se radi test krvi zbog negativne krvne grupe?“
Odgovor, dr. Milić: „Ako ste Vi Rh negativni, a muž Rh negativan, ne treba kontrolisati Rh antitijela. Ako je muž Rh pozitivan, treba kontrolisati Rh antitijela krajem prvog trimestra i dalje po nalazu.“
Pitanje, Nataša: „Da li dob prvorotkinje (30 godina) ima utjecaja na to kakav će porod biti, u smislu da li to samo po sebi znači i teži porod?“
Odgovor, dr. Milić: „Pravo vrijeme za porod. Ne brinite.“
Pitanje, Adisa: „Da li je normalno imati uzastopno krvarenje naredne dvije tri sedmice? Pitam zbog iskustva svoje prijateljice koja i dalje ima krvarenje i da li je to normalno?“
Odgovor, dr. Mehmedbašić: „Stav o bilo kojoj terapiji zavisi o dužini grlića materice, kvalitetu unutrašnjeg ušća i postojanju kontrakcija. Terapija (Duphaston, Utrogestan i Mg) se na osnovu ovih parametara može povećavati, smanjivati ili isključiti. Ako postoji rizik od prijevremenog rađanja, bebi se daju lijekovi za sazrijevanje pluća. Da biste znali u vašem slučaju šta je potrebno, trebate uraditi cervikometriju.”
Pitanje, Lamija: „Pozdrav, pitanje je li kod trudnica iznad 40 godina opasan prirodan porod ako nastupi, ili se obavezno ide na carski rez? Hvala.“
Odgovor, dr. Milić: “Radi godina traži se najpoštedniji porod i za vas i novorođenče. Treba pokušati, prirodno. Ako je procjena i sve ide dobro, uvijek se pokuša završi prirodni vaginalni porod.“
Pitanje, Almedina: „Rodila prije 7 dana, u zadnjoj sedmici se pojavio tlak zbog kojeg sam morala ležati u bolnici i primala sam terapiju za tlak, pri izlasku iz bolnice je bio uredu. Od jučer se opet javlja 140/100, pijem methyldopa ujutru i navečer po pola tablete, porodični doktor kaže da je ovo normalan tlak na granici ako bude veći da se javim, dojim bebu. Zanima me Vaše mišljenje i kome da se obratim? Hvala puno.“
Odgovor, dr. Milić: „Pokušajete se dogovoriti sa porodičnim, ako ne ide potrežite internistu.“
Pitanje, Zorica: „Da li nositi steznik nakon poroda, carskim ili prirodnim porodom?“
Odgovor, dr. Milić: „ Slobodno (osjećajte se ugodno), ne pretjerujte.“
Pitanje, Emina: „Pozdrav, radila sam lasersko skidanje dioptrije prije 4 godine. Da li bi se to moglo navesti kao indikacija za carski rez? Hvala.“
Odgovor, dr. Milić: „To je pitanje za oftalmologa (najbolje oftalmologa koji vas je operisao).“
Pitanje, Aida: „Poštovani, da li je moguće samo izvršiti porod kod Vas, bez da Vi vodite trudnoću, već da se iz drugog grada samo ugovori porođaj kod Vas? Također me zanima da li vršite raniju hospitalizaciju porodilja iz drugog grada? Hvala.“
Odgovor, dr. Milić: „Pravila naše kuće je da dođete par sedmica pred termin poroda na pripremu za porod. Predlažemo 4 nedjelje pred termin poroda da se obavi priprema za porod koja obuhvata ginekološki i anesteziološki pregled kao i laboratotrijsku obradu. Po dogovoru i potrebi se radi i hospitalizacija pacijentice iz drugog grada.“
Pitanje, Adnela: „Kad se smije početi sa vježbama poslije poroda? Npr. trbušnjaci?“
Odgovor, dr. Milić: „Mi savjetujemo već nakon 2-3 sedmice, lagano, a nakon 6 sedmica punom snagom.“

Pitanje, Enisa: „Pozdrav, da li je opasno oticanje nogu kod trudnica u 33. sedmici? Kako se riješiti oticanja? Hoće li uticati na porod? Da naglasim pritisak mi je uredu, beba je dobro.“
Odgovor, dr. Milić: „Oticanje nogu je ozbiljna stvar, da se vidi uzrok, javite se svom ginekologu.“
Pitanje, Žana: „ Da li diskushernija podrazumeva da trudnica mora na carski rez?“
Odgovor, dr. Milić: „Preporuka konsultacija fizijatra i ortopeda, ako oni dozvole mi nemamo ništa protiv da probamo.“
Pitanje, Dejana: „Koliko treba rani epiziotomije da zaraste, i nakon koliko konci ispadaju?“
Odgovor, dr. Milić: „Zarastanje rana od epizotomije zavisi, od dužine i dubine, ali je brzo, već nakon par dana, nakon par nedjelja ispadaju konci resorptivni… Ako ne ide treba se javiti ginekologu.“
Pitanje, Marija: „Pozdrav, u 32 tjednu sam trudnoće, cerviks skraćen na 2cm, UU se počelo otvarati a vanjsko je zatvoreno oblika T. Preporučeno mi je mirovanje, koliko je to opasno po vama?“
Odgovor, dr. Milić: „Vaš doktor je super sagledao i opisao vaš nalaz, samo ga slušajte. Trebate mirovati, i ako treba uzimati lijekove za smirenje uterusa, dok ne uđete u termin. Sretno.“
Pitanje, Biljana: „Pozdrav. Prilikom prvog poroda urađena je epiziotomija, da li to znači da će i prilikom drugog poroda ista biti urađena?“
Odgovor, dr. Milić: „Najprije neće trebati, zavisi od glavice novorođenčeta i elastičnosti međice.“
Pitanje, Ajla: „Lijep pozdrav, ako je potrebno inducirati porod na osnovu čega se odlučuje da li će to biti tableticom, injekcijom ili gelom? Prema Vašem mišljenju šta je “najbolje” koristiti? Hvala.“
Odgovor, dr. Milić: „Ta svakoga, individualni pristup (trebate imati povjerenje u ekipu i opustiti se).“
Pitanje, Lara: „Od drugog mjeseca imam problem s esherihia coli. Da li se mogu poroditi prirodnim putem ili moram ići na carski rez? Druga bebe je u pitanju, s prvom nisam imala nikakvih problema.“
Odgovor, dr. Milić: „Za vas je najbolje izliječiti infekciju bez obzira na porod, a prirodni porod je uvijek bolji izbor.“

Pitanje, Aida: „Pozdrav, prvi porod je bio carski rez zbog položaja bebe, da li je moguće i da li se preporučuje završiti drugi porod francuskim carskim rezom obzirom da je prvi bio standardni carski rez?“
Odgovor, dr. Milić: „Naravno može se drugi porod završiti francuskim carskim rezom.“
Pitanje, Nataša: „ Sa -7 dioptrijom, ali bez ikakvih promjena na oku (oftalmolog je utvrdio da je oko zdravo i da nema indikacija za carski rez), da li ipak postoji rizik od posljedica u slučaju teškog poroda i dugog naprezanja?“
Odgovor, Dr. Mehmedbašić: „Godina i šest mjeseci je minimalni interval, optimalno je nakon dvije godine. Također je potrebno izmjeriti debljinu ožiljka na materici kako bi smo procijenili da li je ožiljak formiran, dovoljne debljine i kvaliteta da može izdržati narednu trudnoću.“
Pitanje, Jasmina: „Pozdrav, da li je moguće poroditi se prirodno ili carskim rezom, ako je dijagnoza prvih 6 mjeseci bila Placenta previa, a u međuvremenu se stvorile proširene vene na nozi koje su napredovale (genitalije su stradale), prilično su izražene na preponi i na genitaliji, na nozi do prepone nosim kompresivnu čarapu po preporuci vaskularnog hirurga? Trenutno sam 38+4, i hvala na odgovoru.“
Odgovor, dr. Milić: „Prvih 6 mjeseci je bila dijagnoza Placenta previja, više nije i za vas je prirodni vaginalni porod izbor (ako sam dobro razumio), a ako je konačna dijagnoza Placenta previja onda obavezno carski rez.“
Pitanje Ivona: „Čeka me 3. carski rez u 8. mjesec ako Bog da, drugi sam imala prije godinu i pol, vjerujem i uzdam se u Boga da će bit sve u redu, ali evo i s vaše strane trebam li da brinem pošto nema velik razmak između 2 reza? Hvala.“
Odgovor, dr. Milić: „Samo se opustite, razmak je super. Sretno.“
Pitanje Deja: „Rodila sam prije 9 dana, rađena mi je epiziotomija, imam dosta šavova, još se ne osjećam baš dobro niti mogu normalno hodati. Malo mi je pukao šav, rekli su mi da ne šiju tako malo, mažem healthy dermom. Imate li neki savjet, i za koliko vremena rana zaraste i ispadnu konci?“
Odgovor, dr. Milić: „Teško mi je reći, kada ne znam u kakvom je stanju rana, javite se ginekologu i od njega tražite rješenje (individualno je rješenje).“

Prim. Dr. Nihad Begić

Specijalista ginekologije i akušerstva

Biografija

Prim. dr. Nihad Begić, spec. ginekologije i akušerstva, rođen je 1961. godine u Kladnju. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Tuzli 1989. godine. Naredne godine položio je stručni ispit a 1999. godine i specijalistički ispit na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Tuzli. Završio je edukacije iz oblasti ultrazvučne dijagnostike i color dopler-a u ginekologiji i porodiljstvu, te PAT program obiteljske medicine. Od 2017. godine zaposlen je u Plavoj poliklinici Sarajevo.

Pitanja i odgovori Prim. Dr. Nihad Begić

Pitanje, Nadira: „Poštovanje doktore, zanima me da li je normalno, nakon poroda, poslije odnosa da se pojavi manja količina krvi? I zbog čega dolazi do toga? Lijep pozdrav.“
Odgovor, dr. Begić: „Poštovana, sva krvarenja nakon 40 dana od poroda nisu regularna i trebalo bi se konsultovati sa vašim ginekologom oko toga.“
Pitanje, Maja: „Kada je nuhalni dobar, da li je potrebno raditi dodatne testove.“
Odgovor, dr. Balić: „Ja nekad radim i češće sve zavisi kakav je problem, ali nije štetno.
Pitanje, Jovanka: „U kojoj sedmici trudnoće je najbolje da se uradi ekspertni ultrazvuk?“
Odgovor, dr. Balić: „XIV nedjelja je idealna ali može i XII i XIII.“
Pitanje, Sanja: „Pitanje za doktora, šta određuje kada će se raditi carski rez 37. 38. ili 39. sedmica... da li je beba dovoljno zrela i u 37. i 39. sedmici?“
Odgovor, dr. Balić: „To određuje više faktora a najviše doktor koji vodi porođaj koji procjenjuje šta je najbolje i za vas i za bebu.“ 
Pitanje, Lejla: „Imala sam kiretažu u 9. sedmici rečeno mi je da se plod ne razvija i da srce ne kuca sad sam trudna 5 sedmica kada je najbolje raditi pretrage i koja je šansa da mi se ponovo desi isto? Hvala.“
Odgovor, dr. Balić: „To se uobičajeno radi odmah poslije prekid trudnoće ali nikad nije kasno. Prvo se treba uradti 3D UZ pregled, pa hormoni, pa test na trombofiliju i OGTT i inzulinemija, TORCH i ACA.“
Pitanje, Adna: „Da li je pravo vrijeme za ekspertni ultrazvuk početak 13 sedmice?“
Odgovor, dr. Balić: „Jeste to je pravo tj. idealni vrijeme kad je beba veličine oko 7cm.“
Pitanje, Tamara: „ 32 sam sedmica. U 29. sedmici su mi se pojavila mala odstupanja u razvoju bebinog stomačić a u odnosu na ostalo za nekih 10 dana do 2 sedmice. Jučer na pregledu je bilo nekih 10 dana. Koristim clexan od početka trudnoće i predlažu mi da odradim antixa. Da li mislite da je to alarmantno i da treba da se reaguje na još neki način?“
Odgovor, dr. Balić: „To je početni zastoj u rastu ploda. Tu se hitno moraju uraditi osnovni nalazi, procjena težine bebe i mjerenje protoka u glavnim krvnim sudovima. Ležanje na lijevom boku je jedna od terapijskih mjera a uzrok može biti i prekomjerni prirast u težini trudnice.“
Pitanje, Emina: „Pozdrav, mene zanima da li je pouzdan da će do kraja trudnoće sve biti uredu sto se tiče anomalija jer se relativno rano radi? Hvala puno.“
Odgovor, dr. Balić: „Za velike anomalije da, ali za male ne. To je kao da me pitate da li ću živjeti 100 godina jer sam sad zdrava. Taj pregled da je realne izglede da će biti tako, a pregledi se rade svi mjesec jer se uvijek može desiti nešto nepredviđeno.“
Pitanje, Irma: „Da li ima neki test koji bi kasnije mogao pokazati neku anomaliju, iako je double test bio uredan?“
Odgovor, dr. Balić: „Ekspertni ultrazvučni pregled se uvijek može uraditi a kao što sam rekao na predavanju double test ukazuje na genetske a ne morfološke greške.
Pitanja, Laura: „Pitanje za doktora, koja je cijena prenatalnih testova.“
Odgovor, dr. Balić: „Kod nas je NIFTY basic 800 KM a standard 1000 KM. Mi ne uzimamo nikakvu maržu za sebe, a inače oni su pojeftinili svugdje u svijetu.“
Pitanje Badema: „Poštovani, Hvala što organizujete ovakve susrete! Da li je potrebno raditi 3D ili 4D snimak u 23. sedmici trudnoće, ako na 2D UZ pregledu izgleda sve uredu?“
Odgovor, dr. Balić: „Potrebno je uraditi malo detaljniji pregled srca i mozga, sa 3D tehnologiju to je mnoge moćnije ali to se može uraditi na bilo kom aparatu.“
Pitanje, Nisveta: „Do kad može da se mjeri nuhalno zadebljanje? Svi znamo da se pojavilo dosta testova koji se rade u trudnoći. Neki su jako skupi a da li su 100% pouzdani često se pitamo?Koje Vi preporučujete?“
Odgovor, dr. Balić: „Može se mjeriti dok beba ne pređe 84 mm. NIFTY je najbolji a kod nas je cijena samo 800 KM jer ne uzimamo maržu nikakvu.“

 

Jasminka Hrustić Divanefendić

Ginekološko- akušerska sestra

Biografija

Jasminka Hrustić Divanefendić, ginekološko- akušerska sestra; medicinska sestra porodične medicine – Plava Poliklinika Tuzla

Pitanja i odgovori Jasminka Hrustić Divanefendić

Pitanje, Anesa: „Koliko količinski obući bebu kada izlazi iz bolnice, početkom avgusta?“
Odgovor, sestra Divanefendić: „Dovoljno je obući jedan sloj više u odnosu na odrasle, ne pretopljavati bebu.“
Pitanje, Azra: „Kada je u redu okretati bebu na stomak ili leđa?“
Odgovor, sestra Divanefendić: „Bebu novorođenče u krevetić uvijek ostavljati da leži na boku desnom ili lijevom uz potporu nekog jastučića iza leđa. Od drugog mjeseca se može povremeno staviti na stomačiću da leži, uz nadzor. Na leđima može ležati ako nije prethodno hranjena beba da ne bi počela bljuckati višak hrane.“
Pitanje, Nadira: „Moja beba ima 4. mjeseca , ja još uvijek ne kupam sama. Imate li neki savjet, kako da je okupam sama bez pomoći muža?“
Odgovor, sestra Divanefendić: „Možete kupiti mrežicu za kupanje bebe u kadici maloj ili u obliku plastike na koju ćete polako staviti bebu i kupati samostalno.“
Pitanje, Bojana: „Beba 3 mjeseca. Kako bebu odvikavati od spavanja sa nama?“
Odgovor, sestra Divanefendić: „Nakon hranjenja bebu podići da podrigne, polako uspavati i staviti u krevetić na bok. Nastaviti tako raditi da bi imala naviku spavati u svom krevetiću.“

 

Vedrana Hrkać

primalja/babica, bacc. med. tehcn

Biografija

Jasminka Hrustić Divanefendić, ginekološko- akušerska sestra; medicinska sestra porodične medicine – Plava Poliklinika Tuzla

Pitanja i odgovori Vedrana Hrkać

Pitanje, Patricija: „ Kako se bliži moj porod strah je veći. Kako da to prevaziđem? Prvorotka sam.
Odgovor, Vedrana Hrkać: „ Neznanje i nerazumijevanje nečega uzrokuje strah. Kada nešto upoznamo i razumijemo kako funkcionira stah nestaje. Tako je u porodu. Bilo bi dobro naučiti kako porod funkcionira, koje su to tehnike da sami sebi možemo olakšati porod. Također, treba vjerovati da je naše tijelo sposobno da porodi bebu.“
Pitanje, Samija: „Prvu sam bebu rađala 14 sati. Da li će drugi porod biti lakši prema vašem iskustvu?
Odgovor, Vedrana Hrkać: „Trebao bi. U pravilu drugi se porod skraćuje na pola.“
Pitanje, Lejla: „Prije 2 godine sam imala carski rez, da li je uredu imati ponovno carski rez?“
Odgovor, Vedrana Hrkać: „Najčešće prvi carski rez povlači ponovno porađanje carskim rezom. Uredu je da imate opet carski rez. Dvije godine razmaka između carskih je ok, ali isto tako možete imati i vaginalni porod nakon carskog reza.“
Pitanje, Merima: „Koliko je disanje bitno na porodu? Imam osjećaj da ću nešto pogriješiti.
Odgovor, Vedrana Hrkać: „Disanje je jako bitno na porodu, ispravnim disanjem olakšavate sebi. Nemojte se plašiti vezano za disanje jer svaka babica će rado da vam objasni kako da dišete, samo pitajte. Pa ako i zaboravite ili se zbunite pitajte je opet.“
Indira: „Da li je puno teži porod bez epidurala?“
Odgovor, Vedrana Hrkać: „Epiduralna anestezija vam omogućava porod bez boli. Kad imate epiduralnu anesteziju ne možete se kretati, kad je vrijeme tiskanja ne osjetite nagon nego vaš osoblje navodi. Ne nude sve bolnice mogućnost epiduralne anestezije.„
Sandra: „Da li je uredu nastaviti sa treningom u zadnjem trimestru?“
Odgovor, Vedrana Hrkać: „Ako ste trenirali i prije trudnoće možete nastaviti u kroz trudnoću ( pod uvjetom da je trudnoća uredna). Možete nastaviti u kroz treći trimestar trenirati, ali svakako će vam tijelo samo pokazati koliko možete. Bitno je ne prelaziti granice ugode.“