
Iako bebin ekcem možda nije povezan s ozbiljnim zdravstvenim problemima, to može učiniti bebinu kožu osjetljivijom na infekcije.
Dječji ekcem, poznat i kao infantilni ekcem, je hronični upalni poremećaj kože koji rezultira suhom i crvenom kožom kod beba. Ovo stanje je pristurno kod jednog od deset djece i može se pojaviti u bilo kojoj dobi. Međutim, pojava stanja često se javlja unutar prvih šest mjeseci djetetova života. U nastavku teksta donosimo više o samim uzrocima, simptomima i liječenju ekcema kod dojenčadi.
Tačan uzrok dječijih ekcema nije poznat. Međutim, smatra se da genetski i okolišni čimbenici igraju kritičnu ulogu u razvoju upale kože. Ekcem se često može povezati s nedostatkom filaggrina, koji je protein kožne barijere. Filagrin štiti kožu od iritacija i bakterija iz okoliša, sprječavajući njihov ulazak u kožu. Mnoga djeca koja imaju ekcem obično imaju premalo ovog snažnog barijerskog proteina u svojoj koži.
Čimbenici rizika za ekcem kod beba
Postoji visoki rizik da će beba imati ekcem ukoliko neko od članova porodice ili bliže rodbine ima ekcem. Isto tako ekcem mogu prouzročiti i alergije na hranu, astma ili druge respiratorne alergije, sezonske alergije, poput alergijskog rinitisa, zatim suha klima, izloženost alergijskim hemikalijama ili proizvodima, onečišćenju vozila i duhanskom dimu, izloženost alergenima, poput peluda, plijesni i grinja.
Postoje kontradiktorni dokazi kada je upitanju dojenje kao uzrok ekcema. Neke studije pokazuju da dojenje može uzrokovati ekcem zbog majčinih prehrambenih navika, dok druge smatraju dojenje zaštitnim čimbenikom za sprečavanje ekcema kod beba. Američka akademija za pedijatriju upozorava dojilje da izbjegavaju konzumiranje alergijske hrane ako njihove bebe imaju visok rizik od razvoja ekcema. Visokoalergeni proizvodi su: orašasti plodovi, posebno kikiriki, zatim jaja, kravlje mlijeko, riba i morski plodovi. Zato je potrebno reducirati konzumiranje ovih proizvoda ukoliko dijete ima ekcem. U ovakvim slučejevima majke bi trebale potražiti pomoć nutricinista kako bi uravnotežili ishranu i zadržala kvalitet mlijeka, a pritome spriječile probleme sa kožom kod svoje bebe.
Kako izgleda dječji ekcem?Roditelji će vjerojatno primijetiti kožne osipe koji su generalizirani (po cijelom tijelu) ili na nekim područjima. Također možete primijetiti povišene izbočine, kružne osipe ili ljuskavu kožu. Osipi na ekcemima mogu izgledati crveno ili suho, a tijekom vremena možete primijetiti promjene na osipu. Iako se ekcem može pojaviti u bilo kojoj dobi, pogođeno mjesto i vrsta osipa mogu varirati u različitim dobnim skupinama.Tijekom egzacerbacije ili nadimanja, možete primijetiti pogoršanje osipa kod ekcema, a može izgledati i bolje tijekom remisije.
Kako će te prepoznati ekcemo kod beba ?Jedan od glavnih simptoma ekcema je suha ili crvena koža. Koža također može postati ljuskava, koja svrbi i dijete je često češe. Ekzematozna koža je sklonija infekcijama. Bakterijske i virusne infekcije ekzematozne kože mogu uzrokovati kore boje meda (žućkasto-narančaste kore), gnoj i groznicu.Teška alergija na hranu ponekad može biti povezana s osipima na koži. Jaka alergija na hranu može uzrokovati i natečene ili plavkaste usne i otežano disanje, što je svakako stanje za hitnu pomoć.
Gdje se pojavljuje osip ekcema u dojenčadi?Dječji ekcem obično počinje s vlasišta i lica te se širi na druga područja tijela. Međutim, redoslijed izgleda može se razlikovati kod mnogih beba. Osipi na licu obično se primjećuju na obrazima, oko usana i na čelu. Bebe koje puze mogu pojaviti osipe na laktovima, koljenima i drugim dijelovima tijela koji su skloni trenju dok puze. Ekcem možda neće utjecati na područje pelena zbog prisutnosti vlage.
Kada podražiti pomoć ljekara ?Možete potražiti savjet svog pedijatra ako primijetite bilo kakve osipe na koži ili simptome ekcema kod vaše bebe. Ljekar može dijagnosticirati točan uzrok i propisati liječenje. Međutim, su sljedeć situacijama potražite medicinsku njegu :
- Dijete ima groznicu i znakove infekcije kože, kao što su crvenilo i gnoj;
- Beba je mlađa od tri mjeseca
- Na koži se pojavljuju mjehurići ili vezikule
- Beba plače dok grebe ili dodiruje osip na ekcemima
- Ako imate bilo kakvih nedoumica ili ako vam je dijete bolesno, obratite se ljekaru.
Ljekar može dijagnosticirati osip na koži promatranjem i može odrediti neke testove za prepoznavanje alergijskih reakcija. Tačna dijagnoza je ključna za utvrđivanje vrste ekcema i naknadnog plana liječenja.
Vrste ekcema
Postoje razne vrste ekcema, iako kožni osip može izgledati slično. Vrste ekcema uključuju sljedeće:
Atopijski dermatitis najčešći je oblik ekcema u beba. Često se može pojaviti zbog drugih stanja povezanih s alergijama, poput alergijskog rinitisa , alergije na hranu i astme.
Kontaktni dermatitis može se prouzrokovati kad koža dođe u izravan dodir s iritantima. Nekoliko primjera iritanta uključuje odjeću izrađenu od vune, peruti za kućne ljubimce, pa čak i određene proizvode za njegu kože.
Seboroični dermatitis je upala kože na područjima tijela koja su bogata žlijezdama lojnicama (uljima). Ovo stanje može uzrokovati ljuskaste mrlje koje izgledaju kao perut na bebinom vlasištu.
Stasis dermatitis je upala kože koja nastaje zbog neadekvatne venske drenaže (protoka krvi) u donjim ekstremitetima. To je obično češće kod odraslih nego kod djece.
Numulski ekcem, poznat i kao diskoidni ekcem ili nummularni dermatitis, uzrokuje kožne osipe po tijelu u obliku novčića. Ove kožne ozljede također mogu iscuriti bistra tekućina ili izgledati suho.
Dishidrotični ekcem, koji se naziva i dishidroza, pomfoliks ili vezikularni dermatitis ruku, vrsta je ekcema koji uzrokuje erupciju sitnih tekućina napunjenih tekućinom na dlanovima i stopalima ili između prstiju.
Iako su neki oblici ekcema uobičajeni kod odraslih, moguće je imati bilo koju vrstu ekcema, u bilo kojoj dobi. Bebe također mogu imati više vrsta ekcema istovremeno.
Liječenje ekcema kod beba
Iako ne postoji trajni lijek za dječji ekcem, u većini slučajeva možete koristiti hidratantne kreme za bebe, izbjegavajući čimbenike pokretanja, prilagođenu dnevnu njegu kože i lijekove koje je prepisao pedijatar ili dermatolog. Vaš ljekar može preporučiti i antibiotske kreme ako je prisutna infekcija, te antihistaminske kreme za jak svrbež. Ekcem se može pogoršati ako se ne liječi, a koža može postati sklonija infekcijama.
Pravilna tehnika kupanja
Pravilnim tehnikama kupanja pomažete u uklanjanju okidača ekcema, poput prljavštine i iritansa, iz tijela vaše malene. Sljedeći načini mogu vam pomoći svladati tehnike kupanja za bebe.Operite dijete u mlakoj vodi. Možete koristiti blaga sredstva za čišćenje beba. Izbjegavajte pilinge jer mogu oštetiti kožu. Pet do deset minuta vremena kupanja je idealno. Tapkanje osušite svoje dijete; izbjegavajte trljanje ručnicima. Koristite hidratantnu kremu za bebe ubrzo nakon kupke. Možete koristiti guste hidratantne kreme ili losione. Kožu možete vlažiti dva puta dnevno ili prema preporuci liječnika.
Da li se dječji ekcem izliječi sam?
Ekcem može nestati prije školske dobi, što je oko četiri godine . Međutim, neka novorođenče može i dalje imati ekcem u odrasloj dobi. Nije moguće utvrditi ko će se izliječiti tijekom djetinjstva, a tko će biti pogođen u odrasloj dobi. U odraslih osoba ekcem može prouzročiti psihološka pitanja poput depresije i anksioznosti, vjerojatno zbog izgleda kože. Stoga je za bolje ishode ključno riješiti ovo stanje kože kod stručnjaka u ranoj fazi.
1. Treba li se bebe s ekcemima svakodnevno kupati?
Svakodnevno se preporuča kupanje i vlaženje kako bi se spriječilo pogoršanje ekcema i ublažili simptomi. Dobra njega kože je najbolji način za upravljanje suhom kožom kod beba s atopijskim dermatitisom. Rutinska njega kože može pomoći uklanjanju bakterija i drugih iritansa s bebine kože. Uvijek koristite proizvode za njegu kože prema preporuci ljekara. Bebina je koža osjetljiva, pa bi korištenje proizvoda namijenjenih odraslima ili neodobrenih kućnih tretmana moglo oštetiti njihovu kožu.
2. Koja hrana izaziva ekcem kod beba?
Atopijski dermatitis ili ekcem često se mogu povezati s alergijama na hranu. U nekih beba, alergija na hranu može biti razlog za ekcem. Jaja, kikiriki i životinjsko mlijeko i mliječni proizvodi mogli bi značajno doprinijeti alergijama na hranu kod dojenačkih beba. Ekcem kod dojene djece često može biti povezan s prehrambenim navikama majke. Ako primijetite bilo kakve promjene na koži kod vaše bebe nakon davanja bilo kakvih prehrambenih artikala, tada možete potražiti medicinsku njegu kako bi se utvrdili tačni okidači i uzroci.
3. Pomaže li majčino mlijeko ekcem?
Majčino mlijeko je isplativ i lako dostupan tretman blagih i umjerenih ekcema kod beba. Randomizirana klinička ispitivanja provedena 2015. godine za procjenu učinkovitosti topikalne primjene ljudskog majčinog mlijeka za suzbijanje ekcema pokazala su da je korisno u liječenju blage do umjerene bolesti. Studija je pokazala da je upotreba majčinog mlijeka podjednako učinkovita kao i 1% hidrokortizonska mast. Majčino mlijeko se može primijeniti na zahvaćeno područje pomoću pamučne kuglice. Preporučuje se dojenčadi s blagim do umjerenim ekcemima. Osim aktualne primjene, dojenje štiti i od infekcija. No možete potražiti savjet pedijatra za tačnu dijagnozu i za procjenu ozbiljnosti ekcema. Teški ekcemi mogu zahtijevati farmakološki tretman.
4. Je li ekcem bolan za bebe?
Ekcem može biti bolan, posebno ako primijetite crvenilo i oticanje na koži. To također može uzrokovati svrbež. Starije bebe mogu pokušati ogrebati kožu, dok mlađe bebe mogu plakati više nego inače kad im koža postane nadražena i svrbi.
Ekcem nije zarazna bolest, što znači da se ne može prenijeti na druge ljude kontaktom. Iako bebin ekcem možda nije povezan s ozbiljnim zdravstvenim problemima, to može učiniti bebinu kožu osjetljivijom na infekcije.
Ekcem je hronično stanje kože i često zahtijeva dugotrajno liječenje. Uvijek potražite pomoć pedijatra ili dermatologa kako biste uspostavili pravilan plan liječenja ekcema i odabrali hipoalergeni ovlaživač ako vaše dijete ima osjetljivu kožu. Važno je držati se ovih planova kako biste osigurali poboljšanje kože i pozitivne rezultate.