Za neke stvari je potreban trud da bi se dobile, samim tim će djeca više cijeniti sebe.
Delila Muratović, majka dvije djevojčice, dijeli svoje iskustvo majčinstva, ističući važnost dosljednosti u odgoju, ljubavi i posvećenosti porodici. Kroz opis svakodnevnih rutina, izazova s kojima se susrela i načina kako ih prevazišla, te svoje snove i nadanja, Delila nas podstiče da se zaustavimo, udahnemo i cijenimo vrijeme provedeno s našom djecom, ističući da je zdrava i sretna porodica najvažnija vrijednost u životu.
Intervju: Delila Imamović Muratović, biolog – genetičar i nastavnik biologije
Za početak predstavite nam se, recite nam ko je Delila Imamović Muratović?
Delila Muratović je rođena 06.02.1995. u Sarajevu. Po struci sam diplomirani biolog – genetičar I nastavnik biologije. Nekad bila sportistkinja (karatista), a danas veliki zaljubljenik u modu, kako za odrasle tako i za one najmanje. Uživam u putovanjima i druženju sa porodicom i prijateljima. Ono što je najbitnije, majka sam dvije djevojčice, trogodišnje Nadie i petomjesečne Dalie.
Kako izgleda Vaš dan, koje su rutine važne?
Naša jutra i večeri liče svakom prethodnom danu. Ja ustajem prva, ispraćam supruga na posao I onda kreće prava avantura. Prva se budi Dalia koja je još uvijek mala beba, a zatim Nadia. Moja sreća je u tome pa su mi obje djevojčice spavalice i prespavaju cijelu noć. Potom slijedi zajedničko maženje i igranje. Kakvo god da je vrijeme vani mi obavezno izlazimo, naročito zbog starije djevojčice koja je jako aktivna. Puno pričamo, pjevamo, smijemo se i plešemo. Ono u čemu posebno uživam je oblačenje i stilizovanje djece. Nadam se da ću jednog dana ostvariti sebi san i okušati se u dizajniranju odjeće i modnih detalja za djecu. Navečer, kada muž dođe sa posla, svi zajedno se družimo, potom beba i djevojčica odlaze na spavanje, a mi imamo vrijeme samo za sebe. U ovom periodu su rutine izuzetno važne, naročito da je vrijeme buđenja i spavanja u isto vrijeme. Svako remećenje rutine utiče na njihovo raspoloženje tokom dana.
Koji su izazovi majčinstva s kojima ste se susreli i kako ih prevazilazite?
Ono što je meni jako teško palo jeste rastanak sa starijom djevojčicom kada sam krenula u bolnicu da se porodim i naša razdvojenost 6 dana. Od toga dana vaše dijete i vaš odnos neće biti isti. Starije dijete naglo odrasta htjeli mi to ili ne i tu kreću prvi izazovi. Jedan od glavnih izazova koji smo mi imali jeste ljubomora Nadie na Daliu. S obzirom da su novorođenčad itekako zahtjevna mora im se maksimalno posvetiti, a starije dijete to osjeti. Ono je jučer bilo zjenica oka, mezimica i jedino dijete u našoj porodici, a sada je dobila “konkurenciju”. No, vremenom je sve došlo na svoje i sada Nadia svoju seku Daliu voli najviše na svijetu.
Šta je za Vas najbitnije u odgoju djece?
Najbitnije je da su roditelji dosljedni jedno drugom. Ako je “ne” kod mame onda je “ne” i kod oca. Mada danas vidimo da je uglavnom jedan roditelj strožiji, a drugi popustljiv i onda dolazi do konfuzije u dječijoj glavici što može biti problem u osjetljivom dječijem razdoblju. Suprug i ja ne želimo biti ni previše strogi a isto tako ne želimo ni da sve dopustimo. Za neke stvari je potreban trud da bi se dobile, samim tim će djeca više cijeniti sebe. Želimo da ih odgojimo u časne, poštene, dobre i empatične osobe.
Šta biste poručili roditeljima?
U današnjem vremenu, gdje je trka za novcem, uspjehom i materijalnim dostigla vrhunac, zastanite, udahnite, privijte djecu uz sebe i upijte svaki njihov miris i dah. Već sutra to će biti odrasli ljudi i žalit ćete što više vremena niste provodili sa njima. Neka vam zdrava i sretna porodica bude na prvom mjestu, ostalo će doći kada je ovo prvo kako treba.