Dehidracija je stanje koje dolazi kao odgovor vašeg tijela koje gubi vodu brže nego što je možete unijeti u tijelo.
Dehidracija može biti problematična u bilo kojem trenutku, ali je posebno zabrinjavajuća tokom trudnoće. Osim vas, i vaša beba treba više vode u trudnoći. Voda je bitna za život jer igra presudnu ulogu u zdravom razvoju fetusa. To znači da je održavanje stalnog nivoa hidratacije neophodno. U nastavku pročitajte neke od simptoma dehidracija tokom trudnoće i kako ih možete izbjeći.

Šta uzrokuje dehidraciju?
Dehidracija je stanje koje dolazi kao odgovor vašeg tijela koje gubi vodu brže nego što je možete unijeti u tijelo. Rezultat toga je da se vaše tijelo bori da ostvari svoje normalne funkcije. Ako ne nadoknadite izgubljenu tečnost, dehidrirate.
Tokom trudnoće, ovo je posebno zabrinjavajuće. Voda se koristi za stvaranje placente koja prenosi hranjive sastojke vašoj bebi koja raste. Također se koristi u amnionskoj vrećici. Dehidracija tokom trudnoće može rezultirati vrlo ozbiljnim komplikacijama, uključujući:
- defekt neuralne cijevi
- nizak nivo amnionske tečnosti
- prerani porod
- slaba proizvodnja majčinog mlijeka
- urođene mane
Vaše tijelo koristi vodu u većim količinama tokom trudnoće. Dehidracija predstavlja problem ako ne vodite računa o nadoknađivanju izgubljene tekućine.
Ako imate problem s jutarnjom mučninom zbog koje je teško zadržati tečnost u organizmu, dehidracija postaje još vjerovatnija. Povraćanje može dovesti do nedostatka tekućine i elektrolita, uz gubitak želučane kiseline.
Kako vaša trudnoća napreduje, pregrijavanje također može postati problem, što je još jedan od uzroka dehidracije. Ostali uobičajeni uzroci dehidracije uključuju:
- intenzivne vježbe, posebno ako je toplo vrijeme
- intenzivna dijareja
- povraćanje
- temperatura
- pretjerano znojenje
- nedovoljan unos vode
Koji su znaci dehidracije tokom trudnoće?
Kad postanete dehidrirani, vaše tijelo počinje pokazivati određene znakove. Važno je da ste ih u stanju prepoznati.
Pregrijavanje majke može biti čest znak dehidracije. Ako ne pijete dovoljno vode, vaše tijelo može imati problema s regulacijom temperature. Zbog toga ste skloni pregrijavanju.
Tamno žuti urin je još jedan znak upozorenja, dok providan urin znači da ste dovoljno hidrirani.
Blaga do umjerena dehidracija također može uzrokovati ove simptome:
- suha, ljepljiva usta
- pospanost
- osjećaj žeđi
- smanjena potreba za mokrenjem
- glavobolja
- zatvor
- vrtoglavica
Ako imate ove simptome, popijte vodu i odmorite se ako možete. Također je dobra ideja nazvati svog doktora i objasniti mu kako se osjećate.
Tokom trudnoće, dehidracija također može pokrenuti Braxton-Hicksove kontrakcije. Ove kontrakcije predstavljaju stezanje maternice koje obično traje samo minutu ili dvije. Ove kontrakcije su najčešće u trećem tromjesečju, ali možda ćete ih osjetiti i u drugom tromjesečju. Ako primijetite puno takvih kontrakcija, to može biti znak da se ne hidrirate dovoljno.
Blaga, pa čak i umjerena dehidracija obično se može riješiti unošenjem dovoljne količine tečnosti, ali za ozbiljnu dehidraciju, posebno tokom trudnoće, potrebna je hitna medicinska pomoć.
Simptomi teške dehidracije su:
- ekstremna žeđ
- pretjerano suha usta, koža i sluznice
- razdražljivost i zbunjenost
- malo ili nimalo urina
- vrlo taman urin
- ubrzan rad srca i disanje
- nizak krvni pritisak
Pazite i na kožu. Možete primijetiti dehidraciju ako je vaša koža suha i smežurana i nije elastična
Ako je prisutan bilo koji od ovih simptoma, odmah vam treba medicinska pomoć.
Kako spriječiti dehidraciju tokom trudnoće
Sprječavanje dehidracije ne mora biti teško. Najbolji način da ostanete pravilno hidrirani tokom trudnoće i nakon nje da svakodnevno unosite puno vode. Pokušajte uzimati najmanje osam do 12 čaša dnevno.
Ako imate probavne smetnje, pokušajte piti tekućinu između obroka, umjesto da pijete dok jedete, što može pogoršati probavne smetnje.
Ako imate jutarnju mučninu zbog koje povraćate, pokušajte piti puno tekućine kada ne osjećate mučninu. U slučajevima ekstremnih jutarnjih mučnina koje onemogućuju zadržavanje tekućine, obratite se svom doktoru.
Izbjegavajte kofein, koji može povećati potrebu za mokrenjem. Voda je idealno piće, ali možete piti i mlijeko, prirodne voćne sokove i supu.
Ako te tekućine ne unosite konstantno, lako ćete postati dehidrirani. Također, trebali biste biti oprezni sa bilo kojim aktivnostima koje uzrokuju pregrijavanje, poput napornog vježbanja. Čak i vrijeme na otvorenom u prekomjerno vrućem ili vlažnom okruženju može prouzrokovati pregrijavanje.
Sljedeći koraci
Svako može patiti od dehidracije, ali kad ste trudni, dehidracija je više rizična. Najbolji način da se izbjegne blaga, umjerena i teška dehidracija je fokusirati se na unošenje tečnosti. Neka vam bude navika da sa sobom nosite flašu s vodom kad ste daleko od kuće. Pokušajte pratiti koliko tečnosti unosite. Sve dok svakodnevno unosite dovoljne količine vode, vaše tijelo i vaša beba u razvoju imat će ono što im treba.