Autor: dr. Hatidža Avdagić, specijalista ginekologije i akušerstva
Anemija u trudnoći je česta pojava koja pogađa 40% svih trudnica. U većini slučajeva nije opasna i može se lako izliječiti ako se otkrije na vrijeme. Anemija u trudnoći se definira kao koncentracija hemoglobina u krvi (Hb) < 110 g/L, od kojih je najčešća anemija zbog nedostatka željeza ili slabe apsorpcije željeza. Do 24. sedmice trudnoće količina krvi kod trudnice se povećava za skoro 50%, što također povećava potrebu za željezom. Budući da mnoge trudnice ne unose dovoljne količine željeza, tijelo ne može proizvoditi hemoglobin koji se nalazi u crvenim krvnim zrncima. Mali broj crvenih krvnih zrnaca otežava prenošenje kisika po tijelu, što uzrokuje umor i malaksalost buduće majke. Mogućnost razvoja anemije u trudnoći dodatno povećavaju višeplodne trudnoće, uzastopne trudnoće, često povraćanje zbog jakih jutarnjih mučnina i protekli problemi s anemijom ili obilnim menstruacijama.
Kako prepoznati anemiju?
Često se simptomi anemije preklapaju s tipičnim ranim simptomima trudnoće, pa je uobičajeno da trudnica ne zna da je anemična sve do prve pretrage krvi. Najčešći simptomi anemije su:
- stalni umor, slabost i malaksalost
- poteškoće s koncentracijom i razdražljivost
- redovne glavobolje i vrtoglavice
- gubitak kose
- niska tjelesna temperatura te hladne ruke i stopala
- blijeda koža, gubitak boje na licu, usnama i noktima
Ti simptomi mogu smanjiti radnu sposobnost žena, smanjiti njihove kognitivne sposobnosti, njihovu produktivnost i učiniti ih osjetljivijim na infekcije.
Posljedice anemije
Dijagnosticirana anemija može biti izlječiva, ali neotkrivena anemija može uzrokovati mnoge komplikacije ili probleme tokom trudnoće i kasnije.
Dijete:
- Ograničen rast i razvoj
- Mala porođajna težina
- Nedostatak željeza i veća vjerovatnoća anemije u djetinjstvu
- Ograničen fizički i kognitivni razvoj u djetinjstvu i adolescenciji
Trudnica:
- Potreba za transfuzijom tokom porođaja
- Postporođajna depresija
- Prijevremeni porod
Anemiju je najbolje spriječiti dodavanjem 60 mg željeza i 600 µg aktivne folne kiseline dnevno. Obe ključne hranljive supstance i još 15 drugih mogu se naći u samo 1 Novalac prenatalnoj kapsuli dnevno. Prije upotrebe se posavjetujte sa svojim ljekarom ili ginekologom.
Novalac prenatalne kapsule sadrže 14 mg mikroinkapsuliranog željeza Lipofer®
Mikroinkapsulirani oblik željeza: ne nadražuje želudac ne uzrokuje mučninu i probavne tegobe ne ostavlja metalni okus u ustima