Veliki broj žena zbog straha od osude okoline se nikada i ne javi za pomoć.
Bojana Matić je master psihologije i kognitivno bihejvioralni psihoterapeut pod supervizijom. Privatno sa klijentima radi psihoterapijske seanse online ili uživo u Banjoj Luci. Majka je jednog dvogodišnjaka, koji je njena motivacija za sve što radi. Kao psiholog i kao majka, razumije izazove kroz koje žene prolaze i trudi se da im olakša taj put. Sa tim ciljem u oktobru je pokrenula i svoju instagram stranicu (psiholog.bojanamatic) gdje nesebično dijeli korisne informacije na temu mentalnog zdravlja.
Kako ste se odlučili za poziv psihologa?
Za poziv psihologa odlučila sam se već u drugom razredu srednje škole. Već tada, pomislila sam da bi to zanimanje moglo biti idealno za mene. Na prvoj godini master studija psihologije odlučila sam se da idem korak dalje i paralelno upišem višegodišnju edukaciju iz psihoterapije, kako bih proširila svoje znanje. Moj cilj je bio da pomognem što većem broju ljudi, a danas taj cilj svakodnevno ostvarujem.
Koje su prednosti i nedostaci ovog posla?
Prednost posla psihologa jeste mogućnost da pomognemo ljudima da se uspješno suoče sa izazovima koje život donosi i da se zajedno sa njima radujemo svakom njihovom malom koraku na bolje. Nedostatak ovog zanimanja, jeste još uvijek nedovoljna svijest društva o važnosti naše uloge, te su iz tog razloga nažalost mnoge moje kolege psiholozi trenutno nezaposleni.
Koje su neke osnovne vještine koje koriste psiholozi?
Kao jedna od osnovnih vještina koju koriste psiholozi izdvojila bih vještinu aktivnog slušanja. Saslušati nekoga pažljivo, ne znači samo sjediti sa zatvorenim ustima, već dubinski pokušati razumjeti problem postavljanjem adekvatnih pitanja i pružiti podršku. Također, u radu sa ljudima smatram da je empatija neizostavan dio.
Kako izgleda prvi razgovor sa psihologom?
Odmah ću reći da nema ležanja na kauču kao u filmovima. To je ono što me svi prvo pitaju. Također, ne dolaze svi zato što imaju neki problem, nego dolaze i kada žele da unaprijede svoje vještine pred javni nastup, razgovor za posao i slično. Razgovor se razlikuje u zavisnosti od toga da li ste došli kod psihologa na psihološko savjetovanje ili kod psihoterapeuta (koji je također i psiholog). U oba slučaja mi se bavimo liječenjem razgovorom, a ne lijekovima. Evo kako izgleda kada osoba zakaže prvi razgovor kod mene: Prvi razgovor služi boljem upoznavanju psihoterapeuta i klijenta. Tokom prvog razgovora klijentu objasnim kako funkcioniše psihoterapijski proces, koliko traju seanse, prikupim osnovne podatke, te zajedno kreiramo listu problema zbog kojih je klijent došao i postavimo ciljeve. Važno je znati da je sam proces povjerljivog karaktera, dakle anoniman. Može se odvijati uživo ili online, u zavisnosti od želje klijenta.
Koliko je potrebno vremena da bi se riješio neki psihološki problem?
Iz perspektive kognitivno bihejvioralne psihoterapije, potrebno je u prosjeku 5 do 15 seansi, za neke probleme, nekada to može biti i kraće. U slučaju da se radi o izuzetno kompleksnim problemima, moguće je da potraje duže. Najčešće radite sa odraslim osobama. Da li Vam se javljaju roditelj tj. majke nakon poroda? Tako je. Trenutno radim primarno sa odraslima. Kada je riječ o majkama, često se javljaju za pomoć. Period koji uslijedi nakon porođaja je izazovan za svaku ženu. Tu je i uticaj društvenih mreža jako bitan. Majka koja previše vremena provodi gledajući “savršene “ živote drugih majki, može da pomisli da nije dovoljno dobra mama ili supruga. Ukoliko se tu upletu još neki otežavajući životni faktori, poput nedostatka podrške bliskih osoba, majke ne mogu izaći samostalno na kraj sa svim i u tim slučajevima potraže pomoć psihologa/psihoterapeuta.
Koliko žena pati od postporođajne depresije?
Statistički gledano više od 10% žena u svijetu iskusi postporođajnu depresiju. Ovo nam govori u prilog važnosti ovog problema. Nažalost, veliki broj žena zbog straha od osude okoline se nikada i ne javi za pomoć.
Koje su posljedice ako pravilno ne postupimo u slučajevima depresije?
U slučajevima kada osoba ne potraži pomoć na vrijeme ili ako nema adekvatnu podršku okoline, u krajnjim slučajevima počinje razmišljati o suicidu. Zbog toga je jedan od najvažnijih zadataka, kako bismo to spriječili, preventivno djelovati. Najbolji korak je svakako zakazati termin kod psihoterapeuta.
Za kraj Vaš savjet za naše čitatelje?
Razgovarajte sa svojom djecom svaki dan! Čak i kada nešto urade pogrešno, pokažite da ste i dalje njihova najveća podrška. Važno je da znaju da se na vas mogu osloniti u kakvoj god se situaciji zadesili. Budite njihova sigurna luka. Često u trci za karijerom, kućnim poslovima zaboravimo živjeti u sadašnjem trenutku te uživati i biti zahvalni za ono što već imamo. Zato volite i grlite vašu djecu, jer vrijeme brzo prolazi i oni će odrasti za tren. Također, ne zaboravite u svemu tome sebe! Brinite dovoljno o sebi, da biste mogle još bolje brinuti o tim malim prekrasnim bićima. Ukoliko imate pitanja za mene ili vam je potrebna moja pomoć, možete mi se obratiti putem mejla psiholog.bojanamatic@gmail.com da zakažemo besplatne konsultacije