Adna Moro – Prohić: Prevencija u medicine, posebno kod djece, je izuzetno važna

Imunizacija je ključna komponenta globalne zdravstvene sigurnosti. Izuzetno je važno da su djeca vakcinisana.

Adna Moro – Prohić, specijalizantica pedijatrije

U današnjem društvu, briga o zdravlju najmlađih članova zajednice predstavlja jedan od temelja zdravstva. U razgovoru s Dr. Adnom Moro-Prohić, specijalizanticom pedijatrije, istražujemo ključne aspekte zdravog odrastanja. Sa dr. Moro-Prohić fokusirali smo se na  na dva ključna stuba pedijatrijske prakse – imunizaciju i praćenje rasta i razvoja djeteta. U nastavku vam donosimo naš razgovor.

Kada ste se odlučili za poziv ljekara?

Za poziv ljekara odlučila sam se u srednjoj školi gdje sam se usmjerila ka prirodnim naukama. Nakon završene Bošnjačke gimnazije, upisala sam Medicinski fakultet koji sam nakon šest godina uspješno završila.

Danas ste specijalizantica pedijatrije. Šta Vas je opredijelilo upravo za ovu oblast medicine?

Na petoj godini fakulteta imali smo predmet Pedijatrija i tada se mogu reći rodila ljubav prema toj oblasti. Moje prvo radno iskustvo bio je rad u Dječijem dispanzeru u Konjicu gdje sam radila skoro četiri godine sa djecom svih dobnih skupina. To mi je još više pomoglo da se odlučim da Pedijatrija bude poziv kojim ću se baviti u budućnosti. 

Kako je raditi sa najmlađim pacijentima?

Predivno. Sa djecom treba imati puno ljubavi i strpljenja. Jednostavno Pedijatriju moraš voljeti da bi taj posao mogao raditi. Meni  i mojim kolegama često znaju reći izabrali ste najtežu specijalizaciju jer pored djece kao pacijenata imate i roditelje, nane i dede ali uz fin odnos i pristup prema djetetu i uzajamno povjerenje ništa ne predstavlja problem. 

Koliko je važna prevencija i preventivni pregledi djece?

Prevencija u medicine, posebno kod djece, je izuzetno važna jer upravo preventivni pregledi nam pomažu da na vrijeme otkrijemo brojne nepravilnosti i odstupanja kod djece. Time ćemo reagirati na vrijeme i spriječiti komplikacije. Prevencija podrazumijeva redovne kontrolne preglede kod pedijatra i imunizaciju tj. vakcinaciju. 

U prvoj godini života koji su najvažniji pregledi koje dijete ne smije da preskoči?

Svi redovni pregledi kod pedijatra a to su oni u sklopu imunizacije su važni jer se tako prati pravilan rast i razvoj djeteta. To je otprilike šest pregleda u prvog godini bebinog života, s tim da je prvi pregled odmah po rođenju. Važno je obaviti ultrazvučni pregled kukova do šeste sedmice života jer u tom period se može dijagnosticirati urođena mana – displazija kuka koja se može lahko ispraviti ukoliko se otkrije na vrijeme. 

Kako roditelji mogu pratiti pravilan razvoj djece?

Roditelji mogu pratiti pravilan rast i razvoj djece zahvaljujući brojnim tablicama, odnosno kalendarima- razvoj djeteta po mjesecima/godinama. U tim tablicama je prikazano kada bi dijete trebalo da razvije određene motoričke radnje kao i druge aktivnosti. Naravno svako dijete je individua, te mogu se desiti manja odstupanja ( npr. ako se beba ne posjeda sa pet mjeseci to nije odmah urgencija za nešto ozbiljno ali zaslužuje praćenje). 

Ono što je ovih dana vrlo važna tema jeste imunizacija djece. Koliko je važno da su djeca vakcinisana?

Imunizacija je ključna komponenta globalne zdravstvene sigurnosti. Izuzetno je važno da su djeca vakcinisana, jer tako ne štite samo sebe nego i širu populaciju tj. koji se ne mogu vakcinisati zbog opravdanih medicinskih razloga. Vakcinacijom se smanjuje učestalost zaraznih bolesti te se suzbijaju epidemije. Upravo ovih dana vidimo do čega je doveo pad vakcinacije u BiH- pojava velikog broja oboljelih od morbila (ospica) i Pertussisa ( velikog kašlja).

Koliko vakcina u prvoj godini djeca treba da prime?

Djeca u prvoj godini trebaju da prime osam vakcina uključujući revakcinacije. Po rođenju prima se BCG i Hepatitis B. Na kraju prvog mjeseca je revakcinacija vakcinom Hepatitis B, a u drugom mjesecu prva doza DTaP-IPV-Hib (difterija, tetanus, veliki kašalj, dječja paraliza, hemofilus influenze tip B), au četvrtom mjesecu revakcinacija. U šestom mjesecu su revakcinacije Hepatitis B i DTaP-IPV- Hib. Sa 12 mjeseci djeca trebaju primiti prvu dozu vakcine MRP ( morbili, rubeola, zaušnjaci).

Za kraj koja je Vaša poruka roditeljima posebno onim koji postaju to prvi put?

Poruka za roditelje je da uživaju u najljepšem životnom pozivu. Začudit će te se kako djeca brzo rastu. Njegujte trenutke. Vaš posao je da budete mentori djeci u polju bezuvjetne ljubavi i prihvaćanja.

POVEZANI ČLANCI

Zadnje objave